Kot

Brudzenie poza kuwetą – dlaczego Twój kot to robi?

3 października 2017 Daria 1Comment

Twój kot załatwia się na łóżku lub dywanie?

Jak temu zaradzić?

Jedną z głównych przyczyn pozbycia się kota z domu jest brudzenie poza kuwetą. Właściciele często nie wiedzą dlaczego ich pupil tak postępuje, nierzadko obwiniając go o złośliwość. Załatwianie potrzeb fizjologicznych poza kocią toaletą jest jednak wyraźnym sygnałem, że z naszym pupilem nie wszystko jest w porządku i trzeba mu pomóc. Co Twój kot komunikuje? Sprawdź! 😉

Wizyta u lekarza weterynarii

Jeśli Twój kot zaczął załatwiać swoje potrzeby na łóżko, fotel lub dywan Twoim pierwszym krokiem powinna być wizyta u weterynarza. Częstym powodem brudzenia poza kuweta jest zapalenie pęcherza. W takiej sytuacji zwierzę szuka innego miejsca do oddawania moczu, ponieważ kuweta kojarzy mu się z bólem. „Ofiarą” padają najczęściej miękkie powierzchnie, takie jak nasz wypoczynek czy wykładzina. Jeżeli jednak weterynarz stwierdzi, że pod względem medycznym kot jest zdrowy, przyczyn należy szukać w środowisku w którym przebywa Twój pupil.

brudzenie poza kuwetą zrozumiecpupila

Brudna kuweta

Kot to bardzo czyste zwierzę. Sam(a) możesz zauważyć jak dokładnie myje całe swoje futerko 😉 Oczekuje również, że właściciel będzie dbał o jego kuwetę. Jeśli jest ona brudna, jest w niej dużo odchodów Twój kot będzie szukał innego miejsca. Chyba też wolisz higieniczną toaletę od tej nieświeżej? Pamiętaj, aby regularnie sprzątać w kuwecie, nawet 2-3 razy dziennie. Twój pupil na pewno będzie wdzięczny.

Nieodpowiedni żwirek

Ten powód nagłego brudzenia poza kuwetą może wydawać się błahy, jednak dla Twojego kota ma ogromne znaczenie. Źle dobrany rodzaj żwirku lub jego nagła zmiana może spowodować, że zwierzę będzie szukało lepszego (według niego) miejsca. Niektóre koty nie tolerują innego żwirku niż betonitowy. Innym może przeszkadzać zapachowe podłoże. Sam musisz przetestować, który żwirek jest odpowiedni dla Twojego pupila.

brudzenie poza kuwetą zrozumiecpupila

Rodzaj kuwety

Innym problemem jest nieodpowiednia kuweta. Kot, który dotychczasowo załatwiał się w kuwecie odkrytej może nie zaakceptować jej zamkniętej wersji. Właściciele kupują takie kuwety, bo łatwiej je zamaskować, ale zwierzę niekoniecznie będzie z tego zadowolone. W takiej kuwecie nie ma prawidłowej cyrkulacji powietrza, wobec czego zapach odchodów jest bardzo intensywny. Jednak najważniejszym zagrożeniem takiej kuwety jest brak możliwości ucieczki. Jeśli w domu jest więcej niż jeden kot, zakryte kuwety mogą stać się prawdziwym problemem. Może się zdarzyć, że jeden z pupili zaatakuje drugiego osobnika w kuwecie. Ofiara nie może się obronić, a tym bardziej jak uciec. Dlatego kot może wybrać łóżko, ponieważ w razie potrzeby będzie miał możliwość oddalenia się.

Rozmiar kuwety również jest bardzo ważny. Mały kot zmieści się w niewielkiej kuwecie. Jednak dorosły kot nie będzie czuł się komfortowo w toalecie, do której może wejść tylko do połowy. Zadbaj o to, by wielkość kuwety odpowiadała Twojemu kotu.

Nieodpowiednie umiejscowienie kuwety   

Opiekunowie kotów zazwyczaj stawiają kocie toalety tam, gdzie im wygodnie. Wobec czego okazuje się, że kuweta znajduje się koło pralki lub zmywarki. Wszystko jest dobrze, dopóki jednak nie włączymy tych sprzętów. Twój pupil może wystraszyć się wirującej, hałaśliwej maszyny! Nie będzie chciał załatwiać swoich potrzeb z obawą, że w każdej chwili to duże białe pudło może zacząć wydawać dziwne dźwięki. Czy myślisz, że będzie grzecznie czekał, aż upierzesz swoje ubrania?

Starajmy się również nie stawiać kuwety w miejscach, gdzie chodzi dużo ludzi, gdzie cały czas ktoś się kręci. To dodatkowo stresuje zwierzę i może zacząć unikać toalety. Pamiętaj również o tym, że nie stawiamy leżanki, jedzenia i zabawek w pobliżu kuwety.

Pamiętaj! Dwie, czy trzy kuwety postawione obok siebie, to dla kota nadal jedna kuweta 😉 Dobrze, jeśli każda z nich będzie stała w innym pomieszczeniu.

brudzenie poza kuwetą zrozumiecpupila

Za duże zagęszczenie zwierząt

Jak sądzisz, czy w domu w którym jest 1 kuweta i 4 koty pojawią się problemy z brudzeniem? Odpowiedź brzmi: prawdopodobnie tak!

W domostwie, gdzie jest więcej niż jeden osobnik trzeba liczyć się z tym, że kocich toalet musi być więcej. Dlaczego? Ponieważ każdy z nich chce w spokoju załatwić swoje potrzeby fizjologiczne. Nikt z nas przecież nie lubi, kiedy ktoś nad nami stoi i nas popędza 😉 W literaturze często można spotkać równanie: ilość kuwet = ilość kotów + 1 więcej. Co oznacza, że osoby które mają więcej niż 3 koty, musiałby mieć ogromne mieszkania! Muszę Cię jednak uspokoić, tak naprawdę prawidłowe równanie to: ilość kuwet = ilość grup społecznych kotów + 1 więcej. W praktyce oznacza to po prostu, że jeśli Twoje 3 koty doskonale się dogadują potrzebne Ci są „tylko” 2 kuwety, a nie 4 😉 Miła wiadomość, prawda?

brudzenie poza kuwetą zrozumiecpupila

Inne przyczyny brudzenia poza kuwetą

Załatwianie potrzeb poza kocią toaletą to również złożona forma komunikacji pomiędzy osobnikami. Twój kto może wysyłać ważne informacje do swoich kocich towarzyszy 😉

Koty znaczą moczem, ponieważ:

  • Wysyłają komunikat o swojej gotowości seksualnej
  • Znaczą nowy teren
  • Patrolują swój teren
  • Walczą z innymi kotami o swój status
  • Jest to reakcja na zagrożenie
  • Chcą wywalczyć sobie fragment terytorium innego osobnika
  • Zbierają informacje o innych osobnikach

Co możesz zrobić?

Jak już wcześniej wspomniałam, Twoim pierwszym krokiem powinna być wizyta u lekarza weterynarii. Jeśli wykluczył schorzenia związane z układem moczowym, musisz zamienić się w detektywa 😉 Przyjrzyj się dokładnie otoczeniu Twojego pupila, umiejscowieniu kuwet, żwirkowi. Czy pomiędzy Twoimi zwierzętami nie ma agresji, czy żaden z nich nie atakuje drugiego podczas załatwiania potrzeb fizjologicznych? Czy masz odpowiednią ilość kuwet?

Jeżeli wykluczysz powyższe przyczyny przyjrzyj się swojemu kotu. Może to dorosły, niekastrowany samiec, który wysyła komunikat o swojej gotowości? Być może w pobliżu Twojego domu pojawił się inny kocur i Twój pupil broni swojego terytorium? Obserwuj swojego pupila! To on da Ci odpowiedź!

One thought on “Brudzenie poza kuwetą – dlaczego Twój kot to robi?

  1. Do dziś nie wiem dlaczego mój kot tak robił. U weterynarza było wszystko ok. Po jakimś czasie zdecydowałam się na większą, zamykaną kuwetę i Felek zaczął się w niej załatwiać. Teraz jedyny „bałagan” jaki zostawia kot to sierść, ale do tego mam roombę 😀

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.