Pies

Lęk separacyjny u psa – przyczyny i objawy

22 września 2017 Daria 0Comment

Jak objawia się lęk separacyjny?

Dlaczego Twój pies tak się zachowuje?

 

Witajcie kochani! 😉 Dziś chciałabym poruszyć z Wami temat lęku separacyjnego u psów. Jest to zagadnienie szczególnie skomplikowane, ponieważ większość właścicieli nie wie, że ich pies ma takie zaburzenie. Spora część uważa, że pupil po prostu bardzo ich kocha i pod ich nieobecność niezmiernie tęskni. Czy Twój pies wykazuje nadmierne przywiązanie do Ciebie? Jeśli tak, zapraszam do dalszej części wpisu! 😉

Lęk separacyjny – co to takiego?

Według definicji jest to nadmierne przywiązanie się psa do opiekuna, konkretnej osoby lub miejsca. Kiedy zwierzę zostaje odseparowane od punktu swojego przywiązania odczuwa dyskomfort i silny stres.

lęk separacyjny u psa zrozumiecpupila

Co jest przyczyną zaburzenia behawioralnego?

Niestety trudno jest jednoznacznie stwierdzić co jest przyczyną takiej anomalii. Jest to złożony problem na który ma zarówno wpływ genetyka jak i czynniki środowiskowe. Nie oznacza to jednak, że każdy pies, który jest mniej odważny od razu będzie wykazywał lęk separacyjny 😉 Często na takie zachowanie wpływ ma doświadczenie jakie zdobył Twój pupil w trakcie swojego życia jest to np.:

  • Zbyt wczesne odseparowanie od matki i rodzeństwa (wiele badań wskazuje, że takie osobniki są bardziej podatne na problemy związane z rozłąką)
  • Przebywanie w schronisku (pies boi się, że znowu zostanie porzucony przez opiekuna)
  • Złe wprowadzenie zwierzęcia do domu (nowi opiekunowie często biorą psa kiedy mają urlop i są w domu cały dzień. Kiedy muszą wracać do pracy zaczyna się problem)
  • Traumatyczne przeżycie psa, gdy przebywał sam w domu (odgłosy petard, wystrzałów, alarm)

Pamiętaj jednak, że nie każdy adoptowany pies wykazuje lęk separacyjny! Wiele przygarniętych zwierzą doskonale przystosowuje się do funkcjonowania w nowym domu 😉

lęk separacyjny u psa zrozumiecpupila

Jak zachowuje się zwierzę?

Objawy lęku separacyjnego można zauważyć zarówno tuż przed wyjściem opiekuna z domu lub długo przed opuszczeniem mieszkania w którym znajduje się pies. Twój pupil doskonale obserwuje każde Twoje wyjście i nawet ubieranie się lub suszenie włosów może być dla niego sygnałem, że za chwilę go zostawisz! Jeśli dobrze przyjrzysz się zwierzęciu zauważysz subtelne (z czasem bardzo widoczne) zmiany w jego zachowaniu m.in.:

  • wycie
  • szczekanie
  • gryzienie i niszczenie przedmiotów
  • kopanie
  • niespokojne krążenie po pomieszczeniu
  • trzęsienie się
  • ślinienie
  • brudzenie w domu
  • nadmierne i przesadne powitania

Nawet jeśli nie zauważyłeś odmiennego zachowania u Twojego pupila zapytaj sąsiadów 😉 Często to oni podczas Twojej nieobecności słuchają długiego wycia lub szczekania psa. Kiedy lęk nie przyjmuje skrajnej formy te wszystkie zachowania mogą pojawić się tuż po Twoim wyjściu! Skutki takiego zaburzenia możesz natomiast obserwować po powrocie m.in. poszarpane meble, ubrania, zabawki, mocz lub kał w mieszkaniu.

lęk separacyjny u psa zrozumiecpupila

Czy zniszczone meble to zawsze oznaka lęku?

Nie wpadaj w panikę od razu, gdy zwierzę coś zniszczy 😉 W dużej mierze zachowania niszczycielskie są objawem nudy. Jeśli Twój pies spędza samotnie większość dnia, nie ma odpowiedniej ilości bodźców, zbyt rzadko się z nim bawisz, a spacer ogranicza się tylko to 5 minut, to zwierzę szuka sobie zajęcia. Najczęstszym objawem lęku separacyjnego jest silna wokalizacja, która pojawia się zaraz po wyjściu opiekuna i trwa przez kilka godzin. Nierzadko towarzyszą temu zachowania destrukcyjne jak drapanie drzwi lub ich okolic.

Jak pomóc zwierzęciu?

Lęk separacyjny to jedno z zaburzeń, które można zmodyfikować za pomocą terapii behawioralnej. Jeśli podejrzewasz, że Twój pupil wykazuje oznaki takiej anomalii skonsultuj się z behawiorystą 😉 To on po przeprowadzeniu szczegółowego wywiadu dopasuje indywidualną terapię. Pamiętaj, że każde zwierzę jest inne i nie ma jednego schematu rozwiązania problemu lęku separacyjnego!

 

 

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.