27 sierpnia 2017 Daria 1Comment

Mój kot drapie meble! Ratunku!

Dlaczego to robi?

 

Często można usłyszeć z ust właścicieli kotów „Mój kot jest taki wredny!  Podrapał mi nową kanapę, fotel, krzesło! Zrobił to specjalnie, i jeszcze patrzył na mnie z taką satysfakcją!”

Ogromna ilość osób, które posiadają koty skarży się na to, że ich zwierzęta niszczą drogie kanapy, dopiero co kupione fotele lub krzesła. Uważają, że zwierzę jest do tego stopnia „złe” i „wredne”, że robi to wszystko specjalnie i dopisują do takiego zdarzenia własną teorię np. „Wczoraj dostał za późno jedzenie to teraz się mści”. Jednocześnie swoją tezę uzasadniają stwierdzeniem, że ich kot na pewno wie co robi i wie, że robić tego nie powinien.

Otóż całkowicie NIE!

Kot nie szarpie naszych mebli, bo tak mu się podoba, rozszarpuje bo to jego naturalna potrzeba. Kot w naturalnym środowisku drapie w korę drzew nie tylko po to, by złuszczyć martwe części pazurów, ale przede wszystkim by się „podpisać”, zostawić swój niepowtarzalny zapach, tak aby inne osobniki wiedziały, do kogo należy dane terytorium. Nic więc dziwnego, że w naszym domu, również pragną zaznaczyć granice swojej obecności. Jednak kiedy rozejrzymy się po własnym mieszkaniu, czy domu co widzimy? Poszarpane i zniszczone meble ALE nie widzimy drapaka. Jak więc nasz kot ma zaspokoić swoje naturalne potrzeby, kiedy nie ma do tego odpowiedniego miejsca? Gdzie ma zostawić swój zapach i wypielęgnować swoje pazurki? Naturalnie wybierze miękkie meble, gdzie może nam wyszarpać gigantyczna dziurę.

Właściciele często, gdy zauważą, co kot robi z ich ukochanym fotelem, zaczynają krzyczeć i go odganiać. Zwierzę nie rozumie, dlaczego opiekun tak reaguje, przecież on „tylko” zaznacza swój teren. Takie sytuacje często prowadzą do tego, że kot przestaje drapać, gdy właściciel jest w pobliżu, ale natychmiast „rzuca” się na kanapę, gdy opiekun tylko gdzieś wyjdzie. W ten sposób mamy tylko zestresowanego kota i jeszcze bardziej zniszczone kanapy.

łapy kot zrozumiecpupila

Jak temu zaradzić?

Opiekunowie często zapominają, że ich koty, mimo, że dużo mniejsze niż ich dzicy krewni, mają zakodowane te same zachowania. Dlatego przynosząc kota do domu oczekują, że będzie spał, jadł i bawił się z nimi od czasu do czasu. Dopiero, gdy zwierzę zaczyna niszczyć wyposażenie wnętrza zaczynają obwiniać kota o wredność i podłość. Gdy pada propozycja zakupu drapaka, często można spotkać się z opinią „tyle już drapał w kanapę, że na pewno się nie nauczy i drapak będzie stał bezużytecznie”. Jest to niestety kolejny mit, ponieważ gwarantuję Wam, że pupil będzie wiedział „co z tym fantem zrobić”.

Koty uwielbiają oznaczać nowe rzeczy, ponieważ dzięki temu poszerzają swoje terytorium. Tak więc drapak, to kolejny super mebel, który warto zaznaczyć 😀 Zazwyczaj po przyniesieniu do domu nowego, kociego nabytku, zwierzęta od razu zaczynają w niego drapać. Może się zdarzyć jednak tak, że kot potrzebuje dłuższej chwili na zapoznanie się z nowym nabytkiem. Dajmy mu czas! 😛

drapak dla kota zrozumiecpupila

Gdzie szukać odpowiedniego drapaka?

W obecnych czasach jest tyle przeróżnych form i rodzajów drapaków, że nawet osoby, które nie dysponują ogromną przestrzenią znajdą coś odpowiedniego dla własnego pupila. Drapak może być zarówno stojący, jak i płaski, który będzie leżał na ziemi. Bardzo dobrym rozwiązaniem są również specjalne deseczki do drapania, które można  przykręcić na ścianie, na odpowiedniej wysokości. Ważne by taki drapak nie był również za niski ani za wysoki, ponieważ kot drapiąc rozciąga również swoje mięśnie, wobec czego musimy odpowiednio dopasować koci mebel do wymagań zwierzęcia.

Na zakończenie chciałabym zaapelować do wszystkich „kocich” właścicieli, aby rozejrzeli się po przestrzeni mieszkalnej i dopasowali ją do potrzeb swojego pupila. Zakup nawet niewielkiego drapaka będzie rozwiązaniem Waszych problemów, ponieważ zadowolony kot to szczęśliwy właściciel 😀

 

One thought on “Mój kot drapie meble!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.