Kot

Mój pierwszy kot – informacje podstawowe

31 sierpnia 2017 Daria 0Comment

Kot – nowy członek rodziny

Jak dobrze przygotować się na przyjęcie
do domu pierwszego kota?

Witam wszystkich! 🙂 Dzisiejszy temat, być może został opisany już na miliard różnych sposobów, ale zdecydowałam się go poruszyć, ponieważ przygotowanie się do opieki nad pierwszym kotem, wymaga nie tylko zapewnienia odpowiedniego wyposażenia w naszym domu, ale również naszego zaangażowania!!!

Przynosząc do domu nowego, kociego członka rodziny, musimy zapewnić mu takie środowisko, by mógł zaspokoić swoje naturalne potrzeby. To uchroni zarówno nas jak i pupila przed niepotrzebnym stresem i napięciem.

Kocie wyposażenie:

  1. Miseczka na karmę i wodę
  2. Kuweta
  3. Żwirek
  4. Drapak
  5. Zabawki
  6. Posłanie
  7. Transporter

Miseczka na karmę i wodę

Pierwszym, podstawowym „sprzętem” jest kocia miseczka. Najlepiej, gdy kupimy dwie osobne miseczki, nie podwójną, ponieważ z reguły koty nie piją tam, gdzie jedzą. Taki podwójny „talerzyk” nie jest dobrym rozwiązaniem, również ze względu na to, że kot jedząc może wrzucać karmę do wody, wobec czego woda cały czas będzie zabrudzona i nasz pupil nie będzie chciał jej pić. Obecnie, na rynku, mamy do wyboru szeroka gamę miseczek, zarówno plastikowych, metalowych jak i ceramicznych. To od nas zależy jaka miseczkę wybierzemy, ważne jednak by nie była ona ani za mała, ani za duża. Kot, który będzie miał nieodpowiedni „talerzyk” może nie chcieć jeść, co będzie kłopotliwe nie tylko dla kota, jak również dla jego właściciela.

Kuweta

Następnym ważnym wyposażeniem naszego kota powinna być odpowiednia kuweta. Tutaj mamy do wyboru przeróżne modele, zarówno kuwety odkryte, jak i zamknięte, różniej wielkości i wysokości (wady i zalety każdej z kuwety to materiał na osobny wpis, który pojawi się niebawem :D). Należy przede wszystkim pamiętać, że kuweta musi być dopasowana do preferencji naszego zwierzęcia, a nie naszych. To co dla nas może wydawać się świetnym rozwiązaniem, dla naszego pupila, może być nie do zaakceptowania, wobec czego będzie załatwiał się wszędzie tylko nie w kuwecie. Miejsce wydalania odchodów powinno być także dopasowane do kota pod względem wielkości. Zwierzę musi mieć na tyle dużą kuwetę by mogło swobodnie się załatwić, dlatego często jest tak, że w miarę wzrostu pupila, należy wymieniać kuwety na coraz większe.

Żwirek

Żwirek, który jest bezpośrednio związany z kuwetą, powinien być dopasowany do preferencji kota. Może być zarówno betonitowy, drewniany i silikonowy. Dostępne są również wersje zapachowe jak i bezzapachowe. Każdy z nich posiada wady i zalety (materiał na kolejny wpis :D). Przede wszystkim należy pamiętać, że w dużej mierze o rodzaju żwirku decyduje nasz pupil. Często zdarza się, że zły żwirek = załatwianie się poza kuwetą.

Drapak

Kolejnym „sprzętem” wręcz niezbędnym, w naszym mieszkaniu, jest drapak. Wiele osób o tym zapomina, lub uważa, że jest to zbędny mebel, jednak posiadanie drapaka uchroni nasze meble, przed kocimi pazurkami. O tym, dlaczego warto zainwestować w tego rodzaju wyposażenie pisałam TUTAJ.

Zabawki

Kocie zabawki, nawet te najprostsze, również powinny znaleźć się na naszej liście „rzeczy niezbędnych”. Koty mają silnie rozwinięty instynkt łowiecki, co wiąże się z tym, że tak czy inaczej, będą polowały na ruchome rzeczy. To od nas zależy czy wolimy, żeby to były nasze nogi, firanki, czy jednak zabawki (myszki, piłeczki, czy nawet zwykłe sznurki na wędce). Takie kocie drobiazgi, nie są drogie, ale za to zabawa z kotem jest bezcenna zarówno dla właściciela jak i pupila.

Posłanie

Posłanie, gdzie nasz kot, będzie mógł odpocząć, jak również zrelaksować się, także jest ważne. Każdy z nas lubi mieć własny bezpieczny kąt, gdzie chętnie przebywa, wobec czego powinniśmy zadbać o takie miejsce dla naszego zwierzęcia. Na rynku jest wiele dostępnych posłań, więc mamy w czym wybierać. Często drapaki posiadają także „budkę”, dzięki czemu mamy 2w1. Kocim kątem może być karton wyłożony ręcznikiem, specjalne miejsce w szafie, pluszowe posłanie, koszyczek wyłożony kocykiem czy w/w budka dołączona do drapaka. Tutaj w dużej mierze opiekun może zadecydować, który rodzaj posłania wybierze 😀 Należy jednak liczyć się z tym, że kot, jak to kot, może wybrać sobie do spania całkiem nieprzeciętne miejsce 😀

Transporter

Ostatnim już podstawowym wyposażeniem kota jest transporter, w którym będziemy mogli zabierać naszego zwierzaka na badania kontrolne do weterynarza, jak również bezpiecznie przynieść pupila do domu, czy z nim podróżować. Ważne by było on odpowiednio dopasowany do rozmiaru naszego pupila i był przede wszystkim bezpieczny.

Podsumowując, kiedy decydujemy się na pierwszego kota, musimy zadbać o podstawowe kocie sprzęty, tak aby nasz pupil czuł się bezpiecznie i komfortowo w naszym domu. Zakupu wyposażenie powinniśmy dokonać chociaż kilka dni przed planowanym przyjazdem kota do domu. Powodzenia 🙂

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.