Pies

Psia wyprawka – czego potrzebujesz dla swojego pupila?

8 maja 2023 Daria 0Comment

Witajcie Kochani! 😉 Pojawienie się nowego psiaka w domu to niemałe wyzwanie dla wszystkich członków rodziny. Niejednokrotne, w głowach przyszłych opiekunów pojawiają się bardzo dziwne pomysły (np. szybki remont mieszkania, żeby piesek żył w pięknym otoczeniu, tworzenie osobnego pokoiku dla pupila). Niektórzy rzucają się
w wir zakupów, nabywając zbyt dużo zupełnie zbędnych przedmiotów. Jak odnaleźć się w „psim” świecie, tak aby nie zwariować i zachować zdrowy rozsądek? Czego tak naprawdę potrzebujesz w pierwszej kolejności?

Na samym początku zawsze zachęcam do zakupienia niezbędnego minimum, ponieważ każdy pies ma swoje preferencje i warto obserwować, co go interesuje, które posiłki chętniej wybiera, którymi zabawkami częściej się bawi. Przebodźcowanie zwierzęcia wszelkimi dostępnymi gadżetami do zabawy nikomu nie przyniesie korzyści.
W zamian za to warto skupić się na zaspokojeniu podstawowych potrzeb nowego pupila.

Pierwsza wyprawka Twojego psa

Miseczki

Zanim przejdziemy do wyboru odpowiedniego pokarmu, powinniśmy zastanowić się nad doborem miseczek. Minimum potrzebne są 2 sztuki. Nieodłączne pytanie odnośnie psich talerzyków – ceramiczne, metalowe, czy plastikowe? Wybór jest ogromny, a każdy rodzaj ma swoich zwolenników, jak i przeciwników. Miski ceramiczne wyróżniają się na tle innych wysoką jakością wykonania oraz ciężkością. Jedzenie z nich jest dla zwierząt bardzo komfortowe, gdyż naczynie nie przesuwa się w każdą stronę. Dodatkowo, można je myć w zmywarce. Jedyny, poważny minus – mogą ulec zniszczeniu, gdy niefortunnie wypadną Nam z rąk. Miseczki metalowe są dużo lżejsze, praktycznie niezniszczalne. Poprzez swoje właściwości, szczególnie przy rasach dużych, mogą sprawiać problemy podczas jedzenia – bardzo łatwo je przesunąć. Ratunkiem, mogą okazać się naczynia wykończone antypoślizgową gumą lub silikonowe maty. Miseczki plastikowe są najlżejsze z całego zestawienia, dodatkowo łatwo się rysują. Oprócz dyskomfortu podczas jedzenia, ze względu na swoją wagę, w nieestetycznych zarysowaniach mogą zostawać resztki jedzenia – pożywka dla bakterii.

Jedzenie i przysmaki

Pierwsza, podstawowa potrzeba zwierząt – zapewnienie jedzenia i picia ;). O sposobie żywienia można by dyskutować godzinami, jednak nie ulega wątpliwości, że Twój pupil powinien mieć zapewniony odpowiedni do swojego wieku i potrzeb pokarm. Przede wszystkim stawiaj na wysoką jakość jedzenia – bogate w odpowiednie składniki mineralne i witaminy. Bez zbędnych dodatków i „zapychaczy”. Dodatkowo, nieodłącznym elementem psiej diety są różnego rodzaju przekąski/gryzaki. Tak jak w przypadku karmy – warto kierować się składem danego produktu. Gryzaki, przekąski do żucia oprócz tego, że „zajmują” zwierzę na jakiś czas, dostarczają również naturalnych składników do organizmu. Mają także niebagatelny wpływ na uzębienie pupila. Podczas wyboru przysmaków treningowych warto zwrócić uwagę na ich wielkość oraz kaloryczność. Jeśli planujesz częste treningi z psem wybierz mniejsze przekąski, tak aby nie doprowadzić do otyłości czworonoga. Z drugiej strony należy również dopasować wielkość smakołyków do rozmiarów psa. Przysmaki w rozmiarze XS u dużych ras mogą powodować nawet zadławienie, a poza tym pupil nawet nie odczuje, że cokolwiek otrzymał. Z kolei zbyt duże smakołyki mogą powodować, że psiak zajmie się dłuższą konsumpcją, a nie treningiem 😉

Akcesoria na spacer

Spacer to nieodłączny element pieskiego życia. Aby Nasz pupil był bezpieczny należy zadbać o jego spacerowy „mundurek”, na który składa się obroża/szelki oraz smycz. W zależności od pogody za oknem oraz wielkości psa
i rodzaju jego sierści niektórzy właściciele decydują się na specjalne ubranka. Nie jest to jednak wymóg przy kompletowaniu wyprawki. Tak samo jak wszystkie akcesoria treningowe:

  • linki
  • saszetki na przysmaki
  • fresbee
  • pas i smycz do joggingu
  • kliker

Można na spokojnie dokupić później, kiedy już bardziej poznasz preferencje swojego pupila. Nie warto od razu decydować się na cały asortyment, gdyż czasem psiak musi po prostu dorosnąć do pewnych aktywności. Nie ulega jednak wątpliwości, że powinniśmy zaopatrzyć się w woreczki na odchody, gdyż kultura wymaga, aby posprzątać po załatwieniu potrzeb fizjologicznych przez Naszego czworonoga.

Adresówka

Oprócz czipowania psa warto wziąć pod uwagę również zakup adresówki (najlepiej z grawerem). W ten sposób, jeśli zdarzy się sytuacja, że pupil ucieknie lub zgubi się w jakimś obcym miejscu, jest duże prawdopodobieństwo,
że w ciągu kilku godzin ktoś do Nas zadzwoni. Być może Nasz czworonóg nie ma tendencji do samotnych wędrówek, ale zawsze może zdarzyć się sytuacja, w której zwierzę nieoczekiwanie się przestraszy i jedynym wyjściem będzie ucieczka. Jest to również jasna informacja dla znalazcy, że psiak posiada właściciela, a nie jest kolejnym bezdomnym osobnikiem. Dodatkowo, jest to stosunkowo niedrogi i łatwy do nabycia gadżet. Coraz więcej sklepów w cenie adresówki wykonuje również grawer. Najczęściej na takich identyfikatorach umieszcza się imię psa oraz numer kontaktowy opiekuna. Jeśli planujesz wyjazd za granicę nie zapomnij umieścić także numeru kierunkowego Polski 😉

Podróż i bezpieczeństwo

Jeśli wyprawy pupila ograniczają się tylko do corocznej kontroli u lekarza weterynarii, Twoim obowiązkiem jest również zapewnienie mu odpowiedniego bezpieczeństwa. Za nieprawidłowe przewożenie zwierzęcia (szczególnie zagrażające bezpieczeństwu czworonoga i współpasażerów) grożą przykre konsekwencje. Nie mam na myśli tylko i wyłącznie mandatu, ale także bezpośrednie zagrożenie życia (np. gdy pies się czegoś wystraszy lub kierowca bardzo gwałtownie zahamuje). Aby Nasza podróż była w pełni bezpieczna warto zaopatrzyć się w specjalne pasy bezpieczeństwa dla psów lub też szelki do przewozu. Dla mniejszych zwierząt najczęściej wybierane są transportery, a dla tych większych specjalne klatki do bagażnika. Jeśli chcemy chronić siedzenia w samochodzie warto rozważyć zakup odpowiedniej maty, która nie tylko zabezpiecza przed pazurami i błotem, ale również nieprzewidzianymi „wpadkami” fizjologicznymi.

Legowisko

Puchate, mięciutkie łóżeczko to coś, o czym marzy każdy…. z wyjątkiem Naszych czworonogów, które niekiedy same decydują gdzie będą spędzały noce. Niemniej jednak warto zainwestować w legowisko, gdyż pupil powinien wiedzieć, że jest to miejsce gdzie może się wyciszyć i odpocząć. W tym aspekcie bardzo ważną rolę odgrywa wczesna nauka takiej umiejętności. Dodatkowo, psie łóżko powinno stać spokojnym miejscu, gdzieś, gdzie nie przebiega trasa komunikacyjna (wykluczyć można zatem korytarz, wejście do pokoju, ganek). Otoczenie musi być spokojne i bezpieczne dla czworonoga. To jakie legowisko wybierzesz zależy już całkowicie od Ciebie, ważne jednak by było rozmiarowo dopasowane do psa. Tak, by mógł swobodnie się na nim przekręcać i wypoczywać.

Zabawki

Rynek zoologiczny oferuje Nam bardzo wiele różnego rodzaju zabawek. Należy zwrócić przede wszystkim uwagę na wielkość i jakość wykonania takich artykułów. Z drugiej strony postaraj się, aby zabawki pozwalały na aktywność fizyczną, jak również intelektualną. Spraw, by przedmioty oddziaływały na różne zmysły psa. Zupełnie inaczej bawi się pupil, który ma zarówno piłeczki, szarpaki i miśki, a także kongi, maty węchowe i maty do lizania. Jego „plac zabaw” jest bardzo zróżnicowany i w zależności od potrzeby skupia się na innych przedmiotach. A jak według Ciebie bawi się pies, który ma w swoim asortymencie 10 takich samych piłeczek? Z jednej strony ma dużo zabawek, z drugiej żadnego urozmaicenia. Pomyśl o tym, zanim kupisz w prezencie 10 – ciopak różnokolorowych kulek.

Higiena

O woreczkach pisałam przy okazji spacerów. Niemniej jednak, szczególnie u szczeniaków, zaleca się zakup podkładów higienicznych w celu nauki czystości. Nie oznacza to, że mamy wolne od spacerów i pies będzie teraz tylko i wyłącznie korzystał z „domowej toalety”. Podkłady niejednokrotnie potrafią uratować panele i parkiet przed dużym zniszczeniem ;). W miarę rozwoju psiaka wycofujemy je stopniowo. Niekiedy zdarza się, że pupil na tyle „ogarnia” toaletę na zewnątrz, że nie są one w ogóle potrzebne. Dodatkowo, warto również zaopatrzyć się w szampony dla psów – jego pielęgnacja zależy przede wszystkim od rodzaju sierści, jednak szampon zawsze warto mieć gdzieś pod ręką. Czasem zdarzają się sytuacje, gdzie zaraz po wejściu do mieszkania psiak wymaga natychmiastowej kąpieli.

Wyprawka dla pierwszego psa wydaje się dość skomplikowana, jednak gdy wiesz, czego poszukujesz zakupy stają się prawdziwą przyjemnością 😉 Zawsze lepiej też coś dokupić, niż upychać zbędne i nieużywane przedmioty po szafach 😉

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.