Ogólne

Stosowanie aromaterapii u zwierząt – warto, czy też nie? Część I

23 października 2019 Daria 1Comment

Terapeutyczny efekt olejków eterycznych – prawda,

czy mit?

Czy aromaterapia może złagodzić lęk?

Witajcie moi drodzy Czytelnicy! Dzisiaj chciałabym poruszyć temat związany ze skutecznością działania olejków eterycznych na zwierzęta (nie tylko te domowe, ale również i laboratoryjne i gospodarskie ?). Zagadnienie to jest mi szczególnie bliskie, gdyż w swojej pracy inżynierskiej badałam wpływ olejków eterycznych o właściwościach uspokajających na zachowanie moich dwóch kotek brytyjskich 😉 Ponieważ chciałabym Wam przekazać dużo przydatnych informacji, temat ten podzieliłam na dwie części. Przyjemnego czytania!

pies-aromaterapia-zrozumiecpupila.pl

 

Aromaterapia – co to właściwie jest?

Najprościej mówiąc, jest to terapia polegająca na wykorzystaniu olejków eterycznych w celu poprawy samopoczucia pacjenta. Najczęściej stosowana jako uzupełnienie prowadzonego już leczenia. Jednak, o aromaterapii wspomina się również, jako jednej z form medycyny alternatywnej, która w dzisiejszych czasach zyskuje coraz większą popularność. Dotyczy to szczególnie opiekunów, którzy dość sceptycznie nastawieni są do stosowania farmakoterapii i poszukują innych metod leczenia swojego pupila. Jak zatem działają olejki eteryczne? Dlaczego mówi się, że jest to nieinwazyjna terapia? ?

Węch – jeden z najważniejszych zmysłów

Zarówno koty domowe, jak i psy, mają bardzo dobrze rozwinięty zmysł powonienia. Dlatego też, stosowanie bodźców zapachowych w postaci olejków eterycznych może pozytywnie oddziaływać na samopoczucie Waszego pupila. Ponieważ, zastosowanie tej metody, opiera się głównie na rozpylaniu olejków zapachowych z wodą, za pomocą podgrzewanego kominka, uznaje się, że jest to forma nieinwazyjnej terapii. Niektóre zapachy stosowane w formie inhalacji wpływają korzystnie na organizm zwierzęcia, łagodzą stres oraz obniżają napięcie nerwowe. Oczywiście PAMIĘTAJCIE, że przed użyciem jakiegokolwiek olejku eterycznego należy zapoznać się z jego działaniem! Mam tutaj na myśli przede wszystkim oddziaływanie pobudzające, czy też uspokajające. Warto również zwrócić uwagę na to, czy dany zapach nie działa drażniąco lub też szkodliwie na dany gatunek zwierząt 🙂

olejki eteryczne

 

Jak zatem stosować olejki, by pomóc, a nie zaszkodzić?

Jak już wspomniałam wcześniej, to właśnie aromaterapia uznawana jest za metodę nieinwazyjną. Co ważne, olejki muszą być rozcieńczone z wodą! Głównie ze względu na to, że zwierzęta domowe mają dużo bardziej czuły węch niż my 🙂 A przecież chcemy pomóc, nie zaszkodzić 🙂 Drugim najważniejszym elementem, jest dobór zapachu, o odpowiednim działaniu 🙂 Dlatego też, przed zastosowaniem jakiegokolwiek olejku warto poczytać o nim troszeczkę więcej, aby np. pobudzonego psa, którego chcemy wyciszyć, nie „ożywić” przypadkiem jeszcze bardziej.? Pamiętajmy również o tym, że niektóre olejki mogą działać trująco!

A co ze stosowaniem olejków eterycznych bezpośrednio na skórę lub sierść? Takie działania zdecydowanie odradzam, ponieważ:

  1. nierozcieńczone olejki mogą działać bardzo drażniąco na skórę Waszego pupila
  2. przy kontakcie skóry z danym olejkiem, może pojawić się silna reakcja alergiczna
  3. zwierzę najprawdopodobniej będzie chciało zlizać substancję ze swojej sierści! A zastosowany olejek, po podaniu doustnym, może spowodować szereg działań niepożądanych

Dlatego też, jeśli macie ochotę stosować olejki eteryczne, to tylko w formie inhalacji 😉

Na koniec słów kilka o … historii stosowania olejków eterycznych

W wielu publikacjach spotykam się z twierdzeniem, że wpływ olejków eterycznych na organizmy ludzi i zwierząt nie został jeszcze w pełni poznany. Naukowcy przeprowadzają coraz nowsze badania, mające potwierdzić ich skuteczność lub też zaprzeczyć tym teoriom. Jednak warto zwrócić uwagę, że już w starożytnych cywilizacjach na terenie Egiptu, Chin, czy Indii, od co najmniej 6000 lat używano ziół jako substancji leczniczych! Stosowano je zarówno w celu poprawy stanu zdrowia, jak również kondycji emocjonalnej. Później, ich wykorzystanie związane było przede wszystkim z medycyną ludową. Pod koniec XX i na początku XXI wieku można było zauważyć wzrost zainteresowania ziołolecznictwem w różnej formie. Trend ten trwa, aż do teraz! Związane jest to głównie z poszukiwaniem alternatywnych metod terapii, które mogą (choć nie zawsze) zastąpić tradycyjne metody leczenia.

kot węch

 

Co będzie czekało na Was w następnej części wpisu?

Przede wszystkim chciałabym opisać Wam, jakie rodzaje olejków eterycznych mogą być stosowane u psów i kotów 😉 Zwrócić szczególną uwagę na zapachy, które są szkodliwe i powodują różnego rodzaju dolegliwości. Postaram się również przedstawić Wam w jaki sposób, ja sama, wykorzystałam aromaterapię u moich zwierzaków, a także pokazać ciekawostki związane z zastosowaniem ziół i ich oddziaływaniem na zwierzęta laboratoryjne i gospodarskie 😉 Do zobaczenia wkrótce! 😉

One thought on “Stosowanie aromaterapii u zwierząt – warto, czy też nie? Część I

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.