Ogólne

Stosowanie aromaterapii u zwierząt – warto, czy też nie? Część II

3 listopada 2019 Daria 0Comment

Terapeutyczny efekt olejków

eterycznych – prawda, czy mit?

Czy aromaterapia może złagodzić lęk?

Zastanawialiście się kiedyś nad zastosowaniem aromaterapii u swojego psa lub kota? Czy uważacie, że jest to metoda warta uwagi, czy też totalna bzdura i strata czasu? ? Mam nadzieję, że pierwsza część wpisu o olejkach eterycznych zachęciła Was do zgłębienia tego tematu 🙂 Dlatego też, przygotowałam dla Was małą „ściągawkę” odnoście olejków eterycznych, ich właściwości, a także wskazań i przeciwwskazań do ich stosowania. Przyjemnej lektury!

stosowanie olejków eterycznych

Domowy pupil a olejki eteryczne – co stosować i jak robić to bezpiecznie?

Bezpieczeństwo przede wszystkim! Pamiętajcie o tym, żeby aromaterapię stosować z głową. ? Jak już wspomniałam w poprzednim poście, który możecie znaleźć tutaj ? https://zrozumiecpupila.pl/stosowanie-aromaterapii-u-zwierzat-czesc-i/, olejków nie aplikujemy na sierść i skórę zwierząt, a do aromaterapii używamy ich w formie rozcieńczonej (z wodą). Przed użyciem jakiegokolwiek zapachu dobrze jest zapoznać się z jego właściwościami! Jeśli macie jednak jakieś wątpliwości, zawsze możecie zapytać lekarza weterynarii, czy u Waszego pupila aromaterapia może być stosowana 🙂 Dodatkowo, w trakcie stosowania terapii, warto obserwować reakcję zwierzęcia, aby przekonać się jaki wpływ ma na pupila dany zapach. Czy działa on pozytywnie? A może jednak wpływa drażniąco i pies lub kot unika przebywania w jego pobliżu?

Olejki eteryczne uważane za nieszkodliwe

Do grona olejków, które wywierają korzystny wpływ na organizm zwierzęcia można zaliczyć:

  1. melisowy – ma działanie silnie uspokajające, a dodatkowo łagodzi objawy depresji oraz niepokój
  2. lawendowy – łagodzi stres oraz stany lękowe, a także działa relaksująco i uspokajająco
  3. geraniowy – posiada właściwości uspokajające oraz relaksujące, stosowany w leczeniu niepokoju, bezsenności oraz stanów depresyjnych
  4. chmielowy – posiada walory uspokajające oraz nasenne
  5. rumiankowy – ma działanie uspokajające i relaksujące
  6. bergamotowy – stosowany w celu łagodzenia stanów lękowych i depresyjnych

Olejki o działaniu toksycznym – NIE STOSOWAĆ!!!

Aplikowanie zapachów, które wywierają niekorzystny wpływ na zwierzęta domowe może zakończyć się zatruciem pupila. U zwierzęcia kontakt z substancjami szkodliwymi najczęściej powoduje pojawienie się ślinotoku, nudności, wymiotów lub też zaburzenia oddychania, czy ogólnego osłabienia organizmu. Pupila należy wtedy niezwłocznie zabrać do lekarza weterynarii!

aromaterapia

Wskazania i przeciwwskazania do stosowania aromaterapii

Głównym wskazaniem do zastosowania olejków eterycznych w formie aromaterapii jest przede wszystkim zmniejszenie stresu u zwierząt. Zapachy o właściwościach relaksujących mają przede wszystkim wyciszyć Waszego pupila i poprawić jego samopoczucie. Dodatkowym atutem jest również to, że jest to metoda nieinwazyjna 🙂 Postawienie kominka z przygotowaną „miksturą” nie powinna niepokoić zarówno kota, jak i psa. Dobrym pomysłem jest również połączenie dwóch metod, czyli terapii behawioralnej wspomaganej aromaterapią. Pamiętajcie! Samo rozpylanie olejków nie zlikwiduje problemów behawioralnych!

Aromaterapii nie stosujemy w przypadku, gdy zauważymy niepokojące objawy ze strony zwierzęcia, do których możemy zaliczyć: unikanie miejsc, gdzie rozpylamy olejki, wzmożona drażliwość/agresja, złe samopoczucie, problemy z oddychaniem. Kiedy występują jakiekolwiek alarmujące symptomy, nie należy zmuszać zwierzęcia do terapii!!! Może to wyrządzić więcej szkód niż pożytku, a tego przecież nie chcemy 🙂

Z własnego doświadczenia wiem, że wykorzystanie olejków eterycznych w celu łagodzenia lęku może przynieść pozytywne skutki. Aromaterapię stosowałam u moich dwóch kotek przez prawie miesiąc i ku własnemu zdziwieniu (tak! też miałam mieszane uczucia jeśli chodzi o skuteczność) olejki spowodowały wyciszenie i obniżenie reakcji stresowej! Po 3 tygodniach z czystym sumieniem mogłam stwierdzić EUREKA! To działa!

kot brytyjski

Olejki eteryczne a inne zwierzęta? Garść ciekawostek 🙂

Wpływ działania olejków eterycznych badano również na zwierzętach gospodarskich i laboratoryjnych:

  1. u koni olejek lawendowy powoduje zmniejszenie reakcji stresowej – obniżenie częstości skurczów serca
  2. olejek bergamotowy wpływa na obniżenie stresu u szczurów
  3. olejek pomarańczowy redukuje reakcje lękową u szczurów Wistar
  4. u ryb olejek goździkowy obniża aktywność motoryczną oraz zmniejsza stres
  5. olejek melisowy i walerianowy działa uspokajająco na drób

Stosowaliście kiedykolwiek aromaterapię u swoich pupili? 🙂 Czy przyniosło to oczekiwany efekt? A może jednak nie zauważyliście żadnej różnicy? ? Jeśli macie jakiekolwiek pytania zapraszam do komentowania lub napisania wiadomości prywatnej 🙂


Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.