Ogólne

8 świątecznych niebezpieczeństw dla naszych zwierząt

20 grudnia 2017 Daria 0Comment

Jak przeżyć święta i nie zwariować?

Jak zadbać o bezpieczeństwo czworonożnego przyjaciela?

Wesołych Świąt! Boże Narodzenie tuż tuż, a w związku z tym dużo pracy 🙂 Sprzątanie, gotowanie, szukanie i pakowanie prezentów, a w tym całym chaosie Wasz towarzysz na czterech łapach. Często nie zdajemy sobie sprawy jak wiele niebezpieczeństw czyha na pupila w świątecznie przystrojonym domu! Na co uważać, jak zabezpieczyć świąteczne ozdoby? Zapraszam do dalszej lektury 🙂

1. Jemioła

Święta Bożego Narodzenia kojarzą się zazwyczaj z pocałunkami pod jemiołą, dlatego jest ona częstym elementem dekoracji naszego domu. Większość z opiekunów zwierząt nie wie jednak, że owoce tej pięknej rośliny są bardzo trujące i już ich niewielka ilość może poważnie zaszkodzić pupilowi. Jagody powodują nie tylko podrażnienia układu pokarmowego, ale również silne obniżenie ciśnienia krwi. W skrajnych przypadkach zjedzenie kilku kuleczek może być tragiczne w skutkach. Nie zaleca się kupować tej rośliny do domów, w którym mieszkają zwierzęta. Jeśli jednak nie wyobrażasz sobie świąt bez tego akcentu, jak uchronić kota lub psa przed zabawą owocami jemioły? Usuń je! Pozbycie się trujących jagód będzie najlepszym pomysłem.

jemioła zrozumiecpupila.pl

2. Gwiazda betlejemska (wilczomlecz nadobny)

Częstą ozdobą naszego domu w okresie Świat jest gwiazda betlejemska. Mimo, że piękna, dla naszych czworonogów jest bardzo trująca. Wilczomlecz nadobny w całości jest niebezpieczny, gdyż wszystkie jego części są szkodliwe. W przypadku kontaktu zwierzęcia z tą rośliną może wystąpić podrażnienie błon śluzowych, a także ich bolesność. Po spożyciu występuje biegunka, wymioty, jak również silny ślinotok. Czy warto, więc poświęcić zdrowie pupila, dla walorów estetycznych związanych z posiadaniem gwiazdy betlejemskiej?

gwiazda betlejemska zrozumiecpupila.pl

3. Choinka

Świąteczne drzewko, które pojawia się w naszych domach raz w roku, jest niezwykle interesującym obiektem dla domowych czworonogów. Zwierzęta często na swój sposób oglądają nowym element wystroju, co może prowadzić nie tylko do zniszczenia choinki, ale również do wypadków. Aby ograniczyć ryzyko przewrócenia drzewka należy przede wszystkim zadbać o jego stabilność. Dobrym pomysłem jest również przymocowanie choinki do sufitu, (jeśli jest na tyle wysoka). Zarówno koty, jak i psy dość często skaczą na świąteczne drzewko, które jest elementem ich zabawy. Dlatego musimy zadbać o to, by w takiej sytuacji bez szwanku wyszedł zarówno pupil, jak i choinka.

choinka zrozumiecpupila.pl

4. Prezenty

Zwierzęta kochają uczestniczyć we wszystkich czynnościach związanych z pakowaniem i otwieraniem prezentów 🙂 Kolorowe wstążki, papier ozdobny i taśma to najlepsze zabawki pod słońcem. Są one jednak bardzo niebezpieczne, gdyż zjedzenie przez pupila części tasiemki może mieć bardzo poważne konsekwencje, nie tylko w postaci problemów z układem pokarmowym. Połknięcie plastikowych części grozi poważnym zadławieniem, które może być tragiczne w skutkach. Zadbajmy, więc o bezpieczne przygotowanie i przechowywanie prezentów poza zasięgiem czworonożnych przyjaciół.

prezenty zrozumiecpupila.pl

5. Ozdoby świąteczne

Podobnie jak w przypadku prezentów, bombki choinkowe są zawieszone na tasiemkach, nitkach lub plastikowych haczykach. Te drobne elementy wydają się bardzo kuszące dla zwierząt, dlatego najlepiej wieszać takie ozdoby poza zasięgiem wzroku naszych pupili. Dodatkowym niebezpieczeństwem są szklane bombki, które po rozbiciu mogą poważnie pokaleczyć zwierzę. W szczególności dotyczy to kotów, które uwielbiają strącać łapkami ozdoby z choinki. Najlepszym rozwiązaniem będą plastikowe ozdoby zwieszone na tyle wysoko, by kocie łapki nie mogły ich dosięgnąć. Zwróćmy również uwagę na lamki choinkowe, które mogą znaleźć się pomiędzy zębami czworonogów. Jest to rzadko spotykany problem, ale lepiej przypilnować pupila (szczególnie w czasie kilku pierwszych dni po postawieniu choinki) niż ponosić konsekwencje porażenia prądem.

bombki ozdoby zrozumiecpupila.pl

6. Czekoladowe słodkości

Czekolada, mimo, że jest wyjątkowo smaczna, może być zabójcza dla naszego pupila. Czasem niewielka ilość może prowadzić do poważnych konsekwencji. W czasie świątecznych przygotowań powinniśmy uważać, aby zwierzę nie zakosztowało ciasteczek, pierników, czy innych słodkich łakoci. Nie należy również wieszać cukierków na choince, gdyż błyszczący papierek przyciąga wzrok czworonogów, co prowadzi do „polowania” na czekoladowe smakołyki.

słodycze czekolada zrozumiecpupila.pl

7. Ryby – ości

Podczas przygotowywania świątecznych potraw uważajmy, aby nasze zwierzaki nie znalazły przypadkiem ości, które mogą pokaleczyć ich układ pokarmowy. Pilnujmy, żeby nie „podkradały” rybich potraw, a po Wigilii nie podajmy im resztek z karpia. Chyba każdy z nas, chce przeżyć Święta w spokoju i radości, a nie u weterynarza?

karp zrozumiecpupila.pl

8. Wizyta gości

Okres Świąt Bożego Narodzenia to czas, kiedy ludzie spotykają się w rodzinnym gronie. Wiąże się to z dużym stresem dla zwierząt, które rzadko mają okazję być w towarzystwie tylu obcych osób. Szczególnie narażone są zwierzęta, które są bardziej lękliwe i wycofane. Jeśli na liście gości znajdą się dzieci, z którymi nasz pupil nie miał nigdy kontaktu, powinniśmy wcześniej uświadomić młode osoby, aby nie „narzucały” się zwierzętom. Najlepszym rozwiązaniem jest zapoznanie wszystkich gości z pupilem wcześniej, w węższym gronie, tak, aby wszyscy czuli się swobodnie podczas przyjęcia.

goście wigilia zrozumiecpupila.pl

 

Z okazji Świąt Bożego Narodzenia chciałabym życzyć Wam wszystkie co najlepsze. Zdrowia, szczęścia i dużo miłości. Spędzenia tego wyjątkowego czasu w rodzinnym gronie, z Waszymi kochanymi pupilami.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.