Zrozumieć pupila https://zrozumiecpupila.pl Zrozumieć pupila to strona, gdzie poznasz i lepiej zgłębisz zachowanie swojego zwierzęcia. Dowiesz się również o popularnych zaburzeniach behawioralnych ;) Wed, 20 Dec 2017 11:29:12 +0000 pl-PL hourly 1 https://wordpress.org/?v=4.9.12 https://i0.wp.com/zrozumiecpupila.pl/wp-content/uploads/2017/10/cropped-Zrozumieć-pupila-logo-FB.png?fit=32%2C32&ssl=1 Zrozumieć pupila https://zrozumiecpupila.pl 32 32 110097854 8 świątecznych niebezpieczeństw dla naszych zwierząt https://zrozumiecpupila.pl/8-swiatecznych-niebezpieczenstw-dla-naszych-zwierzat/ https://zrozumiecpupila.pl/8-swiatecznych-niebezpieczenstw-dla-naszych-zwierzat/#respond Wed, 20 Dec 2017 11:04:47 +0000 http://zrozumiecpupila.pl/?p=477 Jak przeżyć święta i nie zwariować? Jak zadbać o bezpieczeństwo czworonożnego przyjaciela? Wesołych Świąt! Boże Narodzenie tuż tuż, a w związku z tym dużo pracy 🙂 Sprzątanie, gotowanie, szukanie i pakowanie prezentów, a w tym całym chaosie Wasz towarzysz na czterech łapach. Często nie zdajemy sobie sprawy jak wiele niebezpieczeństw czyha na pupila w świątecznie […]

Artykuł 8 świątecznych niebezpieczeństw dla naszych zwierząt pochodzi z serwisu Zrozumieć pupila.

]]>
Jak przeżyć święta i nie zwariować?

Jak zadbać o bezpieczeństwo czworonożnego przyjaciela?

Wesołych Świąt! Boże Narodzenie tuż tuż, a w związku z tym dużo pracy 🙂 Sprzątanie, gotowanie, szukanie i pakowanie prezentów, a w tym całym chaosie Wasz towarzysz na czterech łapach. Często nie zdajemy sobie sprawy jak wiele niebezpieczeństw czyha na pupila w świątecznie przystrojonym domu! Na co uważać, jak zabezpieczyć świąteczne ozdoby? Zapraszam do dalszej lektury 🙂

1. Jemioła

Święta Bożego Narodzenia kojarzą się zazwyczaj z pocałunkami pod jemiołą, dlatego jest ona częstym elementem dekoracji naszego domu. Większość z opiekunów zwierząt nie wie jednak, że owoce tej pięknej rośliny są bardzo trujące i już ich niewielka ilość może poważnie zaszkodzić pupilowi. Jagody powodują nie tylko podrażnienia układu pokarmowego, ale również silne obniżenie ciśnienia krwi. W skrajnych przypadkach zjedzenie kilku kuleczek może być tragiczne w skutkach. Nie zaleca się kupować tej rośliny do domów, w którym mieszkają zwierzęta. Jeśli jednak nie wyobrażasz sobie świąt bez tego akcentu, jak uchronić kota lub psa przed zabawą owocami jemioły? Usuń je! Pozbycie się trujących jagód będzie najlepszym pomysłem.

jemioła zrozumiecpupila.pl

2. Gwiazda betlejemska (wilczomlecz nadobny)

Częstą ozdobą naszego domu w okresie Świat jest gwiazda betlejemska. Mimo, że piękna, dla naszych czworonogów jest bardzo trująca. Wilczomlecz nadobny w całości jest niebezpieczny, gdyż wszystkie jego części są szkodliwe. W przypadku kontaktu zwierzęcia z tą rośliną może wystąpić podrażnienie błon śluzowych, a także ich bolesność. Po spożyciu występuje biegunka, wymioty, jak również silny ślinotok. Czy warto, więc poświęcić zdrowie pupila, dla walorów estetycznych związanych z posiadaniem gwiazdy betlejemskiej?

gwiazda betlejemska zrozumiecpupila.pl

3. Choinka

Świąteczne drzewko, które pojawia się w naszych domach raz w roku, jest niezwykle interesującym obiektem dla domowych czworonogów. Zwierzęta często na swój sposób oglądają nowym element wystroju, co może prowadzić nie tylko do zniszczenia choinki, ale również do wypadków. Aby ograniczyć ryzyko przewrócenia drzewka należy przede wszystkim zadbać o jego stabilność. Dobrym pomysłem jest również przymocowanie choinki do sufitu, (jeśli jest na tyle wysoka). Zarówno koty, jak i psy dość często skaczą na świąteczne drzewko, które jest elementem ich zabawy. Dlatego musimy zadbać o to, by w takiej sytuacji bez szwanku wyszedł zarówno pupil, jak i choinka.

choinka zrozumiecpupila.pl

4. Prezenty

Zwierzęta kochają uczestniczyć we wszystkich czynnościach związanych z pakowaniem i otwieraniem prezentów 🙂 Kolorowe wstążki, papier ozdobny i taśma to najlepsze zabawki pod słońcem. Są one jednak bardzo niebezpieczne, gdyż zjedzenie przez pupila części tasiemki może mieć bardzo poważne konsekwencje, nie tylko w postaci problemów z układem pokarmowym. Połknięcie plastikowych części grozi poważnym zadławieniem, które może być tragiczne w skutkach. Zadbajmy, więc o bezpieczne przygotowanie i przechowywanie prezentów poza zasięgiem czworonożnych przyjaciół.

prezenty zrozumiecpupila.pl

5. Ozdoby świąteczne

Podobnie jak w przypadku prezentów, bombki choinkowe są zawieszone na tasiemkach, nitkach lub plastikowych haczykach. Te drobne elementy wydają się bardzo kuszące dla zwierząt, dlatego najlepiej wieszać takie ozdoby poza zasięgiem wzroku naszych pupili. Dodatkowym niebezpieczeństwem są szklane bombki, które po rozbiciu mogą poważnie pokaleczyć zwierzę. W szczególności dotyczy to kotów, które uwielbiają strącać łapkami ozdoby z choinki. Najlepszym rozwiązaniem będą plastikowe ozdoby zwieszone na tyle wysoko, by kocie łapki nie mogły ich dosięgnąć. Zwróćmy również uwagę na lamki choinkowe, które mogą znaleźć się pomiędzy zębami czworonogów. Jest to rzadko spotykany problem, ale lepiej przypilnować pupila (szczególnie w czasie kilku pierwszych dni po postawieniu choinki) niż ponosić konsekwencje porażenia prądem.

bombki ozdoby zrozumiecpupila.pl

6. Czekoladowe słodkości

Czekolada, mimo, że jest wyjątkowo smaczna, może być zabójcza dla naszego pupila. Czasem niewielka ilość może prowadzić do poważnych konsekwencji. W czasie świątecznych przygotowań powinniśmy uważać, aby zwierzę nie zakosztowało ciasteczek, pierników, czy innych słodkich łakoci. Nie należy również wieszać cukierków na choince, gdyż błyszczący papierek przyciąga wzrok czworonogów, co prowadzi do „polowania” na czekoladowe smakołyki.

słodycze czekolada zrozumiecpupila.pl

7. Ryby – ości

Podczas przygotowywania świątecznych potraw uważajmy, aby nasze zwierzaki nie znalazły przypadkiem ości, które mogą pokaleczyć ich układ pokarmowy. Pilnujmy, żeby nie „podkradały” rybich potraw, a po Wigilii nie podajmy im resztek z karpia. Chyba każdy z nas, chce przeżyć Święta w spokoju i radości, a nie u weterynarza?

karp zrozumiecpupila.pl

8. Wizyta gości

Okres Świąt Bożego Narodzenia to czas, kiedy ludzie spotykają się w rodzinnym gronie. Wiąże się to z dużym stresem dla zwierząt, które rzadko mają okazję być w towarzystwie tylu obcych osób. Szczególnie narażone są zwierzęta, które są bardziej lękliwe i wycofane. Jeśli na liście gości znajdą się dzieci, z którymi nasz pupil nie miał nigdy kontaktu, powinniśmy wcześniej uświadomić młode osoby, aby nie „narzucały” się zwierzętom. Najlepszym rozwiązaniem jest zapoznanie wszystkich gości z pupilem wcześniej, w węższym gronie, tak, aby wszyscy czuli się swobodnie podczas przyjęcia.

goście wigilia zrozumiecpupila.pl

 

Z okazji Świąt Bożego Narodzenia chciałabym życzyć Wam wszystkie co najlepsze. Zdrowia, szczęścia i dużo miłości. Spędzenia tego wyjątkowego czasu w rodzinnym gronie, z Waszymi kochanymi pupilami.

Artykuł 8 świątecznych niebezpieczeństw dla naszych zwierząt pochodzi z serwisu Zrozumieć pupila.

]]>
https://zrozumiecpupila.pl/8-swiatecznych-niebezpieczenstw-dla-naszych-zwierzat/feed/ 0 477
Opieka nad małym kotkiem https://zrozumiecpupila.pl/opieka-nad-malym-kotkiem/ https://zrozumiecpupila.pl/opieka-nad-malym-kotkiem/#respond Mon, 16 Oct 2017 17:47:22 +0000 http://zrozumiecpupila.pl/?p=445 Jak zaopiekować się kocim oseskiem? Co zrobić, by zastąpić mu matkę? Witajcie 😉 Dzisiejszy post troszeczkę w innym stylu. Ostatnio miałam przyjemność opiekować się malutkim 3-tygodniowym kociakiem. Jest to duże wyzwanie, ponieważ nawet najmniejszy błąd może wiele kosztować. Jeśli jesteś zainteresowany moją relacją zapraszam do dalszej lektury 😉 Jak maluszek znalazł się w moich rękach? […]

Artykuł Opieka nad małym kotkiem pochodzi z serwisu Zrozumieć pupila.

]]>
Jak zaopiekować się kocim oseskiem?

Co zrobić, by zastąpić mu matkę?

Witajcie 😉 Dzisiejszy post troszeczkę w innym stylu. Ostatnio miałam przyjemność opiekować się malutkim
3-tygodniowym kociakiem. Jest to duże wyzwanie, ponieważ nawet najmniejszy błąd może wiele kosztować. Jeśli jesteś zainteresowany moją relacją zapraszam do dalszej lektury 😉

opieka nad kotkiem zrozumiecpupila

Jak maluszek znalazł się w moich rękach?

O pomoc w opiece nad malutką kruszynką poprosiła mnie koleżanka 😉 Wiadome jest, że w takiej sytuacji nie mogłam odmówić. Kiciuś trafił do niej, kiedy był bardzo mały, wobec czego niezbędnym okazało się zastąpienie mu matki. Ale jak to zrobić, by człowiek stał się nagle kocią opiekunką? Zobacz jak to wyglądało u mnie 😉

Codzienne rytuały

Karmienie

Podstawową czynnością jest nakarmienie maluszka. Dzięki specjalnej butelce z mlekiem możemy chociaż trochę zastąpić kocicę 😉 Milka (moja inwencja twórcza) jadła co 4 godziny w ciągu dnia, noc na szczęście przesypiała już całą.

Zapewnienie ciepła

Koty mają wyższą temperaturę ciała niż my, a ciepło matki jest niezbędne do prawidłowego funkcjonowania. Termofor włożony pod kocyk sprawdzał się w takiej sytuacji doskonale.

Załatwianie się

Jak każda istota, mały kotek musi się również wypróżnić. Kiedy maluszek nie potrafi załatwiać się jeszcze do kuwety musimy mu pomóc 😉 stosuje się tzw. „odsikiwanie”, które musi naśladować prowokowanie oddania moczu i kału, jakie stosuje matka. Jeśli opanował już sztukę kuwetowania, naszym obowiązkiem pozostaje regularne sprzątnie jego toalety.

Zabawa

Na sam koniec najprzyjemniejsze. Maluszek musi spożytkować trochę energii, której nabył w ciągu całego dnia i pobiegać za ofiarą. Wiem, że ludzkie ręce to doskonała zabawka, ale w przyszłości taki kotek może zacząć atakować nasze dłonie i stopy. Bieganie za sznurkiem jest świetną rozrywką i Milka nie narzekała 😉

Socjalizacja

Kotek, który od małego przebywa w gronie ludzi nie powinien mieć w przyszłości problemów z lękiem przed człowiekiem. Na pierwszy rzut oka było widać, że Milka jest kotem odważnym, ponieważ nawet w nowym miejscu bardzo szybko się odnalazła i biega już po całym mieszkaniu.

opieka nad małym kotkiem zrozumiecpupila

Zajmowanie się kocim oseskiem wymaga dużo uwagi i odpowiedzialności. Całe jego życie jest w naszych rękach. Musimy przestrzegać pór karmienia i wypróżniania. Dopilnować, by zawsze miał ciepłe posłanie i odpowiednią ilość rozrywki 😉

Może też zajmowałeś się kociątkiem lub właśnie to robisz? Jeśli tak, może masz ochotę podzielić się własnymi doświadczeniami w komentarzu? 😉

 

Artykuł Opieka nad małym kotkiem pochodzi z serwisu Zrozumieć pupila.

]]>
https://zrozumiecpupila.pl/opieka-nad-malym-kotkiem/feed/ 0 445
Brudzenie poza kuwetą – dlaczego Twój kot to robi? https://zrozumiecpupila.pl/brudzenie-poza-kuweta/ https://zrozumiecpupila.pl/brudzenie-poza-kuweta/#respond Tue, 03 Oct 2017 16:30:41 +0000 http://zrozumiecpupila.pl/?p=415 Twój kot załatwia się na łóżku lub dywanie? Jak temu zaradzić? Jedną z głównych przyczyn pozbycia się kota z domu jest brudzenie poza kuwetą. Właściciele często nie wiedzą dlaczego ich pupil tak postępuje, nierzadko obwiniając go o złośliwość. Załatwianie potrzeb fizjologicznych poza kocią toaletą jest jednak wyraźnym sygnałem, że z naszym pupilem nie wszystko jest […]

Artykuł Brudzenie poza kuwetą – dlaczego Twój kot to robi? pochodzi z serwisu Zrozumieć pupila.

]]>
Twój kot załatwia się na łóżku lub dywanie?

Jak temu zaradzić?

Jedną z głównych przyczyn pozbycia się kota z domu jest brudzenie poza kuwetą. Właściciele często nie wiedzą dlaczego ich pupil tak postępuje, nierzadko obwiniając go o złośliwość. Załatwianie potrzeb fizjologicznych poza kocią toaletą jest jednak wyraźnym sygnałem, że z naszym pupilem nie wszystko jest w porządku i trzeba mu pomóc. Co Twój kot komunikuje? Sprawdź! 😉

Wizyta u lekarza weterynarii

Jeśli Twój kot zaczął załatwiać swoje potrzeby na łóżko, fotel lub dywan Twoim pierwszym krokiem powinna być wizyta u weterynarza. Częstym powodem brudzenia poza kuweta jest zapalenie pęcherza. W takiej sytuacji zwierzę szuka innego miejsca do oddawania moczu, ponieważ kuweta kojarzy mu się z bólem. „Ofiarą” padają najczęściej miękkie powierzchnie, takie jak nasz wypoczynek czy wykładzina. Jeżeli jednak weterynarz stwierdzi, że pod względem medycznym kot jest zdrowy, przyczyn należy szukać w środowisku w którym przebywa Twój pupil.

brudzenie poza kuwetą zrozumiecpupila

Brudna kuweta

Kot to bardzo czyste zwierzę. Sam(a) możesz zauważyć jak dokładnie myje całe swoje futerko 😉 Oczekuje również, że właściciel będzie dbał o jego kuwetę. Jeśli jest ona brudna, jest w niej dużo odchodów Twój kot będzie szukał innego miejsca. Chyba też wolisz higieniczną toaletę od tej nieświeżej? Pamiętaj, aby regularnie sprzątać w kuwecie, nawet 2-3 razy dziennie. Twój pupil na pewno będzie wdzięczny.

Nieodpowiedni żwirek

Ten powód nagłego brudzenia poza kuwetą może wydawać się błahy, jednak dla Twojego kota ma ogromne znaczenie. Źle dobrany rodzaj żwirku lub jego nagła zmiana może spowodować, że zwierzę będzie szukało lepszego (według niego) miejsca. Niektóre koty nie tolerują innego żwirku niż betonitowy. Innym może przeszkadzać zapachowe podłoże. Sam musisz przetestować, który żwirek jest odpowiedni dla Twojego pupila.

brudzenie poza kuwetą zrozumiecpupila

Rodzaj kuwety

Innym problemem jest nieodpowiednia kuweta. Kot, który dotychczasowo załatwiał się w kuwecie odkrytej może nie zaakceptować jej zamkniętej wersji. Właściciele kupują takie kuwety, bo łatwiej je zamaskować, ale zwierzę niekoniecznie będzie z tego zadowolone. W takiej kuwecie nie ma prawidłowej cyrkulacji powietrza, wobec czego zapach odchodów jest bardzo intensywny. Jednak najważniejszym zagrożeniem takiej kuwety jest brak możliwości ucieczki. Jeśli w domu jest więcej niż jeden kot, zakryte kuwety mogą stać się prawdziwym problemem. Może się zdarzyć, że jeden z pupili zaatakuje drugiego osobnika w kuwecie. Ofiara nie może się obronić, a tym bardziej jak uciec. Dlatego kot może wybrać łóżko, ponieważ w razie potrzeby będzie miał możliwość oddalenia się.

Rozmiar kuwety również jest bardzo ważny. Mały kot zmieści się w niewielkiej kuwecie. Jednak dorosły kot nie będzie czuł się komfortowo w toalecie, do której może wejść tylko do połowy. Zadbaj o to, by wielkość kuwety odpowiadała Twojemu kotu.

Nieodpowiednie umiejscowienie kuwety   

Opiekunowie kotów zazwyczaj stawiają kocie toalety tam, gdzie im wygodnie. Wobec czego okazuje się, że kuweta znajduje się koło pralki lub zmywarki. Wszystko jest dobrze, dopóki jednak nie włączymy tych sprzętów. Twój pupil może wystraszyć się wirującej, hałaśliwej maszyny! Nie będzie chciał załatwiać swoich potrzeb z obawą, że w każdej chwili to duże białe pudło może zacząć wydawać dziwne dźwięki. Czy myślisz, że będzie grzecznie czekał, aż upierzesz swoje ubrania?

Starajmy się również nie stawiać kuwety w miejscach, gdzie chodzi dużo ludzi, gdzie cały czas ktoś się kręci. To dodatkowo stresuje zwierzę i może zacząć unikać toalety. Pamiętaj również o tym, że nie stawiamy leżanki, jedzenia i zabawek w pobliżu kuwety.

Pamiętaj! Dwie, czy trzy kuwety postawione obok siebie, to dla kota nadal jedna kuweta 😉 Dobrze, jeśli każda z nich będzie stała w innym pomieszczeniu.

brudzenie poza kuwetą zrozumiecpupila

Za duże zagęszczenie zwierząt

Jak sądzisz, czy w domu w którym jest 1 kuweta i 4 koty pojawią się problemy z brudzeniem? Odpowiedź brzmi: prawdopodobnie tak!

W domostwie, gdzie jest więcej niż jeden osobnik trzeba liczyć się z tym, że kocich toalet musi być więcej. Dlaczego? Ponieważ każdy z nich chce w spokoju załatwić swoje potrzeby fizjologiczne. Nikt z nas przecież nie lubi, kiedy ktoś nad nami stoi i nas popędza 😉 W literaturze często można spotkać równanie: ilość kuwet = ilość kotów + 1 więcej. Co oznacza, że osoby które mają więcej niż 3 koty, musiałby mieć ogromne mieszkania! Muszę Cię jednak uspokoić, tak naprawdę prawidłowe równanie to: ilość kuwet = ilość grup społecznych kotów + 1 więcej. W praktyce oznacza to po prostu, że jeśli Twoje 3 koty doskonale się dogadują potrzebne Ci są „tylko” 2 kuwety, a nie 4 😉 Miła wiadomość, prawda?

brudzenie poza kuwetą zrozumiecpupila

Inne przyczyny brudzenia poza kuwetą

Załatwianie potrzeb poza kocią toaletą to również złożona forma komunikacji pomiędzy osobnikami. Twój kto może wysyłać ważne informacje do swoich kocich towarzyszy 😉

Koty znaczą moczem, ponieważ:

 • Wysyłają komunikat o swojej gotowości seksualnej
 • Znaczą nowy teren
 • Patrolują swój teren
 • Walczą z innymi kotami o swój status
 • Jest to reakcja na zagrożenie
 • Chcą wywalczyć sobie fragment terytorium innego osobnika
 • Zbierają informacje o innych osobnikach

Co możesz zrobić?

Jak już wcześniej wspomniałam, Twoim pierwszym krokiem powinna być wizyta u lekarza weterynarii. Jeśli wykluczył schorzenia związane z układem moczowym, musisz zamienić się w detektywa 😉 Przyjrzyj się dokładnie otoczeniu Twojego pupila, umiejscowieniu kuwet, żwirkowi. Czy pomiędzy Twoimi zwierzętami nie ma agresji, czy żaden z nich nie atakuje drugiego podczas załatwiania potrzeb fizjologicznych? Czy masz odpowiednią ilość kuwet?

Jeżeli wykluczysz powyższe przyczyny przyjrzyj się swojemu kotu. Może to dorosły, niekastrowany samiec, który wysyła komunikat o swojej gotowości? Być może w pobliżu Twojego domu pojawił się inny kocur i Twój pupil broni swojego terytorium? Obserwuj swojego pupila! To on da Ci odpowiedź!

Artykuł Brudzenie poza kuwetą – dlaczego Twój kot to robi? pochodzi z serwisu Zrozumieć pupila.

]]>
https://zrozumiecpupila.pl/brudzenie-poza-kuweta/feed/ 0 415
Lęk separacyjny u psa – przyczyny i objawy https://zrozumiecpupila.pl/lek-separacyjny-u-psa-przyczyny-objawy/ https://zrozumiecpupila.pl/lek-separacyjny-u-psa-przyczyny-objawy/#respond Fri, 22 Sep 2017 18:18:46 +0000 http://zrozumiecpupila.pl/?p=401 Jak objawia się lęk separacyjny? Dlaczego Twój pies tak się zachowuje?   Witajcie kochani! 😉 Dziś chciałabym poruszyć z Wami temat lęku separacyjnego u psów. Jest to zagadnienie szczególnie skomplikowane, ponieważ większość właścicieli nie wie, że ich pies ma takie zaburzenie. Spora część uważa, że pupil po prostu bardzo ich kocha i pod ich nieobecność […]

Artykuł Lęk separacyjny u psa – przyczyny i objawy pochodzi z serwisu Zrozumieć pupila.

]]>
Jak objawia się lęk separacyjny?

Dlaczego Twój pies tak się zachowuje?

 

Witajcie kochani! 😉 Dziś chciałabym poruszyć z Wami temat lęku separacyjnego u psów. Jest to zagadnienie szczególnie skomplikowane, ponieważ większość właścicieli nie wie, że ich pies ma takie zaburzenie. Spora część uważa, że pupil po prostu bardzo ich kocha i pod ich nieobecność niezmiernie tęskni. Czy Twój pies wykazuje nadmierne przywiązanie do Ciebie? Jeśli tak, zapraszam do dalszej części wpisu! 😉

Lęk separacyjny – co to takiego?

Według definicji jest to nadmierne przywiązanie się psa do opiekuna, konkretnej osoby lub miejsca. Kiedy zwierzę zostaje odseparowane od punktu swojego przywiązania odczuwa dyskomfort i silny stres.

lęk separacyjny u psa zrozumiecpupila

Co jest przyczyną zaburzenia behawioralnego?

Niestety trudno jest jednoznacznie stwierdzić co jest przyczyną takiej anomalii. Jest to złożony problem na który ma zarówno wpływ genetyka jak i czynniki środowiskowe. Nie oznacza to jednak, że każdy pies, który jest mniej odważny od razu będzie wykazywał lęk separacyjny 😉 Często na takie zachowanie wpływ ma doświadczenie jakie zdobył Twój pupil w trakcie swojego życia jest to np.:

 • Zbyt wczesne odseparowanie od matki i rodzeństwa (wiele badań wskazuje, że takie osobniki są bardziej podatne na problemy związane z rozłąką)
 • Przebywanie w schronisku (pies boi się, że znowu zostanie porzucony przez opiekuna)
 • Złe wprowadzenie zwierzęcia do domu (nowi opiekunowie często biorą psa kiedy mają urlop i są w domu cały dzień. Kiedy muszą wracać do pracy zaczyna się problem)
 • Traumatyczne przeżycie psa, gdy przebywał sam w domu (odgłosy petard, wystrzałów, alarm)

Pamiętaj jednak, że nie każdy adoptowany pies wykazuje lęk separacyjny! Wiele przygarniętych zwierzą doskonale przystosowuje się do funkcjonowania w nowym domu 😉

lęk separacyjny u psa zrozumiecpupila

Jak zachowuje się zwierzę?

Objawy lęku separacyjnego można zauważyć zarówno tuż przed wyjściem opiekuna z domu lub długo przed opuszczeniem mieszkania w którym znajduje się pies. Twój pupil doskonale obserwuje każde Twoje wyjście i nawet ubieranie się lub suszenie włosów może być dla niego sygnałem, że za chwilę go zostawisz! Jeśli dobrze przyjrzysz się zwierzęciu zauważysz subtelne (z czasem bardzo widoczne) zmiany w jego zachowaniu m.in.:

 • wycie
 • szczekanie
 • gryzienie i niszczenie przedmiotów
 • kopanie
 • niespokojne krążenie po pomieszczeniu
 • trzęsienie się
 • ślinienie
 • brudzenie w domu
 • nadmierne i przesadne powitania

Nawet jeśli nie zauważyłeś odmiennego zachowania u Twojego pupila zapytaj sąsiadów 😉 Często to oni podczas Twojej nieobecności słuchają długiego wycia lub szczekania psa. Kiedy lęk nie przyjmuje skrajnej formy te wszystkie zachowania mogą pojawić się tuż po Twoim wyjściu! Skutki takiego zaburzenia możesz natomiast obserwować po powrocie m.in. poszarpane meble, ubrania, zabawki, mocz lub kał w mieszkaniu.

lęk separacyjny u psa zrozumiecpupila

Czy zniszczone meble to zawsze oznaka lęku?

Nie wpadaj w panikę od razu, gdy zwierzę coś zniszczy 😉 W dużej mierze zachowania niszczycielskie są objawem nudy. Jeśli Twój pies spędza samotnie większość dnia, nie ma odpowiedniej ilości bodźców, zbyt rzadko się z nim bawisz, a spacer ogranicza się tylko to 5 minut, to zwierzę szuka sobie zajęcia. Najczęstszym objawem lęku separacyjnego jest silna wokalizacja, która pojawia się zaraz po wyjściu opiekuna i trwa przez kilka godzin. Nierzadko towarzyszą temu zachowania destrukcyjne jak drapanie drzwi lub ich okolic.

Jak pomóc zwierzęciu?

Lęk separacyjny to jedno z zaburzeń, które można zmodyfikować za pomocą terapii behawioralnej. Jeśli podejrzewasz, że Twój pupil wykazuje oznaki takiej anomalii skonsultuj się z behawiorystą 😉 To on po przeprowadzeniu szczegółowego wywiadu dopasuje indywidualną terapię. Pamiętaj, że każde zwierzę jest inne i nie ma jednego schematu rozwiązania problemu lęku separacyjnego!

 

 

 

Artykuł Lęk separacyjny u psa – przyczyny i objawy pochodzi z serwisu Zrozumieć pupila.

]]>
https://zrozumiecpupila.pl/lek-separacyjny-u-psa-przyczyny-objawy/feed/ 0 401
4 powody dla których powinieneś bawić się ze swoim zwierzęciem https://zrozumiecpupila.pl/zabawa-ze-zwierzeciem/ https://zrozumiecpupila.pl/zabawa-ze-zwierzeciem/#respond Thu, 14 Sep 2017 19:26:18 +0000 http://zrozumiecpupila.pl/?p=376 Zabawa z kotem i psem Dlaczego rozrywka jest ważna?   Hej kochani! 😉 Dzisiaj pokażę Wam dlaczego warto bawić się ze swoim pupilem oraz jakie korzyści masz z tego Ty jak i Twoje zwierzę. Zapraszam do lektury 😉 Zabawa, każdemu z nas kojarzy się z relaksem i przyjemnością. Dzięki niej dzieci poznają świat, nawiązują kontakty […]

Artykuł 4 powody dla których powinieneś bawić się ze swoim zwierzęciem pochodzi z serwisu Zrozumieć pupila.

]]>
Zabawa z kotem i psem

Dlaczego rozrywka jest ważna?

 

Hej kochani! 😉 Dzisiaj pokażę Wam dlaczego warto bawić się ze swoim pupilem oraz jakie korzyści masz z tego Ty jak i Twoje zwierzę. Zapraszam do lektury 😉

Zabawa, każdemu z nas kojarzy się z relaksem i przyjemnością. Dzięki niej dzieci poznają świat, nawiązują kontakty z rówieśnikami, jak również przeciwdziałają nudzie. Z naszymi pupilami jest niemal identycznie. Zabawki to niezbędne wyposażenie naszego kota o czym pisałam TUTAJ. Dlaczego więc część osób zapomina o zapewnieniu rozrywki swojemu zwierzęciu? Oto 4 powody, dla których warto zacząć już dziś!

 1. Wzmocnisz więź ze swoim pupilem

Codzienna zabawa pozytywnie wpływa na Ciebie i Twoje zwierzę. Sesje zabawowe, które zapewniasz swojemu kotu lub psu pozwalają Wam miło spędzić czas w swoim towarzystwie. Jeśli zabawa jest przyjemna dla obu stron, po pewnym czasie staje się najbardziej wyczekiwaną częścią doby. Czy po ciężkim dniu relaks z pupilem nie przepędza wszystkich smutków?

zabawa z psem ze zwierzęciem zrozumiecpupila

 1. Odpędzisz nudę

Nuda to największy wróg naszego pupila. Kiedy idziesz do pracy Twoje zwierzę pozostaje samo na długie godziny. To wtedy najczęściej zaczynają się problemy z niszczeniem mebli, dywanów czy zasłon. Kot lub pies próbuje w ten sposób urozmaicić sobie czas do Twojego powrotu.

Jeśli zapewnisz pupilowi dostęp do różnych zabawek lub pobawisz się z nim przed wyjściem i po przyjściu z pracy będzie to korzystne również dla Twojego mieszkania.

zabawa ze zwierzecięm z kotem zrozumiecpupila

 1. Zaspokoisz instynkt łowiecki

W przypadku kotów zabawa wpływa na zdrowie fizyczne, jak również psychiczne. Dzięki polowaniu na maskotkę, czują się jak prawdziwi łowcy, dlatego umiejętna zabawa prowadzi do prawidłowej stymulacji zwierzęcia. Każda złapana mysz, czy piłka to sukces naszego kota 😉

Dzięki zabawie nasze psy, również zaspokajają swoje potrzeby. Pogoń za zabawką to świetna rozrywka dla opiekuna i jego pupila. Pies ma świetną okazję, by złapać swoją zdobycz i „pochwalić się” właścicielowi.

zabawa z kotem ze zwierzęciem zrozumiecpupila

 1. Rozładujesz nagromadzoną energię

Jeśli Twoje zwierzę dużo czasu spędza w mieszkaniu czekając na Twój powrót, potrzebuje ruchu. Dzięki zabawie pupil poprawi swoją aktywność fizyczną, gdyż polowanie wymaga biegania, skakania, jak również skradania się. W ten sposób nawet krótka sesja zabawowa będzie doskonałą okazją na rozładowanie energii.

Codzienna zabawa pozwoli również uniknąć zachowań niepożądanych, które wynikają z braku odpowiedniej stymulacji fizycznej.

zabawa ze zwierzęciem z p

 

Jak widzisz zabawa z pupilem jest bardzo ważna. To świetna okazja do relaksu także dla nas. Musisz jednak pamiętać żeby się zaangażować. Oglądanie telewizji i machanie kotu wędką nic nie da. Twój pupil straci całe zainteresowanie rozrywką. Jeśli chcesz, aby kot lub pies brał aktywny udział w wymyślonej dla niego zabawie poświęć mu 10-15 minut codziennie, a zobaczysz jak wiele możesz zyskać 😉

Jeśli masz ochotę, podziel się swoimi pomysłami na zabawę z pupilem w komentarzu!

Artykuł 4 powody dla których powinieneś bawić się ze swoim zwierzęciem pochodzi z serwisu Zrozumieć pupila.

]]>
https://zrozumiecpupila.pl/zabawa-ze-zwierzeciem/feed/ 0 376
„Mamo, tato chcę zwierzątko” czyli pierwszy pupil https://zrozumiecpupila.pl/pierwszy-pupil/ https://zrozumiecpupila.pl/pierwszy-pupil/#respond Thu, 07 Sep 2017 08:02:16 +0000 http://zrozumiecpupila.pl/?p=69 Pierwszy pupil Jaki jest odpowiedni moment na zakup/adopcję pierwszego zwierzęcia?    Witajcie! 😉 Dzisiejszy artykuł porusza temat powszechnie znany, ale czuję, że tekst o takiej treści powinien znaleźć się na moim blogu. Kupowanie zwierząt, tylko dlatego, że dziecko tego chce przeważnie nie kończy się dobrze. W dzisiejszych czasach doszło już nawet do tego, że coraz […]

Artykuł „Mamo, tato chcę zwierzątko” czyli pierwszy pupil pochodzi z serwisu Zrozumieć pupila.

]]>
Pierwszy pupil

Jaki jest odpowiedni moment na zakup/adopcję pierwszego zwierzęcia? 

 

Witajcie! 😉

Dzisiejszy artykuł porusza temat powszechnie znany, ale czuję, że tekst o takiej treści powinien znaleźć się na moim blogu. Kupowanie zwierząt, tylko dlatego, że dziecko tego chce przeważnie nie kończy się dobrze. W dzisiejszych czasach doszło już nawet do tego, że coraz więcej ludzi kota, psa lub królika traktuje jako prezent komunijny, urodzinowy, czy bożonarodzeniowy. Takie postępowanie ze zwierzętami zazwyczaj kończy się tym, że po kilku tygodniach nowy pupil staje się bezdomnym zwierzęciem, którego nikt nie chce. Jak tego uniknąć i w jaki sposób przygotować całą rodzinę na przyjęcie nowego członka w dalszej części artykułu 😉 Zapraszam!

„Chcę psa”

Te słowa często padają z ust dzieci, które pragną mieć własne zwierzątko. Niestety większość pociech nie zdaje sobie sprawy, że posiadanie psa wiąże się z pewnymi wyrzeczeniami. Są to na przykład codzienne spacery, niezależnie od pogody, czy samopoczucia. Nasz pupil musi wyjść i załatwić potrzeby fizjologiczne, ponieważ inaczej zacznie nam brudzić w domu. Trzeba również zadbać o odpowiedni pokarm, wizyty u lekarza weterynarii, odpowiednią pielęgnację.

Odpowiedzialność za pupila ponoszą przede wszystkim rodzice, ponieważ ich zadaniem jest odpowiednie przygotowanie dziecka. Zakup lub adopcja psa, to wielkie wydarzenie dla całej rodziny! Nie można wszystkich obowiązków zrzucić na pociechę. Dość często rodzice godzą się na pupila, ponieważ uważają, że „dziecko nauczy się odpowiedzialności i obowiązkowości”. Nie neguję tego stwierdzenia, ale zarówno mama jak i tata muszą mieć swój udział w opiece nad psem. Dziecku należy swoim przykładem pokazać, jak prawidłowo zająć się zwierzęciem.

pies kupowanie zwierząt zakup psa

„Kupimy kota, bo nie trzeba się nim zajmować”

Jest to stereotyp z którym spotykamy się bardzo często. Ludzie myślą, że jeśli kota nie trzeba wyprowadzać na spacery, to wystarczy dać mu jeść, pić i już. Zapominają o tym, że koci towarzysz także potrzebuje ich uwagi. Z kotem, tak samo jak i z psem, należy się regularnie bawić. Dbać o to, żeby wynagrodzić mu długie godziny, które spędza sam, kiedy nie ma nas w domu. Pupil, który się nudzi, popada w pewnym czasie we frustrację, a z tego stanu już krótka droga do zaburzeń behawioralnych. Zazwyczaj kolejnym krokiem właściciela jest oddanie kota do schroniska, ponieważ nie daje sobie rady z „wrednym” kotem, o czym wspomniałam w artykule „Mój kot drapie meble!.

kot kupowanie kota

„Pod choinkę dostanie króliczka”

Ostatnio wzrasta liczba ludzi, którzy ofiarowują zwierzę jak prezent. Często nie konsultują swojego pomysłu z rodzicami dziecka i nagle okazuje się, że pupilem nie ma się kto zająć. Dochodzi nawet do sytuacji, kiedy po kilku dniach okazuje się, że potomek ma alergię i zwierzę trzeba natychmiast oddać. Fundacje, stowarzyszenia, czy schroniska najwięcej pracy mają po okresie bożonarodzeniowym, wielkanocnym, komunijnym, czy też po 1 czerwca (Dzień dziecka). Wtedy okazuje się ile z takich „zwierzęcych” prezentów, było niechcianych i niepotrzebnych.

królik kupowanie królika

Dlatego pragnę zaapelować, aby każdy z Was rozważnie przemyślał przyjęcie do domu nowego pupila 😉 Zwierzę to nie zabawka, ono czuje tak samo jak my. Też chce być kochane, nie porzucone w lesie, czy oddane do schroniska! Jeśli tylko macie okazję przekażcie tę informację dalej, być może odwiedziecie w ten sposób parę ludzi od pomysłu „zwierzęcego” prezentu.

Trzymajcie się! 😉

 

Artykuł „Mamo, tato chcę zwierzątko” czyli pierwszy pupil pochodzi z serwisu Zrozumieć pupila.

]]>
https://zrozumiecpupila.pl/pierwszy-pupil/feed/ 0 69
Mój pierwszy kot – informacje podstawowe https://zrozumiecpupila.pl/moj-pierwszy-kot-informacje-podstawowe/ https://zrozumiecpupila.pl/moj-pierwszy-kot-informacje-podstawowe/#respond Thu, 31 Aug 2017 16:47:55 +0000 http://zrozumiecpupila.pl/?p=61 Kot – nowy członek rodziny Jak dobrze przygotować się na przyjęcie do domu pierwszego kota?   Witam wszystkich! 🙂 Dzisiejszy temat, być może został opisany już na miliard różnych sposobów, ale zdecydowałam się go poruszyć, ponieważ przygotowanie się do opieki nad pierwszym kotem, wymaga nie tylko zapewnienia odpowiedniego wyposażenia w naszym domu, ale również naszego […]

Artykuł Mój pierwszy kot – informacje podstawowe pochodzi z serwisu Zrozumieć pupila.

]]>
Kot – nowy członek rodziny

Jak dobrze przygotować się na przyjęcie
do domu pierwszego kota?

 

Witam wszystkich! 🙂 Dzisiejszy temat, być może został opisany już na miliard różnych sposobów, ale zdecydowałam się go poruszyć, ponieważ przygotowanie się do opieki nad pierwszym kotem, wymaga nie tylko zapewnienia odpowiedniego wyposażenia w naszym domu, ale również naszego zaangażowania!!!

Przynosząc do domu nowego, kociego członka rodziny, musimy zapewnić mu takie środowisko, by mógł zaspokoić swoje naturalne potrzeby. To uchroni zarówno nas jak i pupila przed niepotrzebnym stresem i napięciem.

Kocie wyposażenie:

 1. Miseczka na karmę i wodę
 2. Kuweta
 3. Żwirek
 4. Drapak
 5. Zabawki
 6. Posłanie
 7. Transporter

Miseczka na karmę i wodę

Pierwszym, podstawowym „sprzętem” jest kocia miseczka. Najlepiej, gdy kupimy dwie osobne miseczki, nie podwójną, ponieważ z reguły koty nie piją tam, gdzie jedzą. Taki podwójny „talerzyk” nie jest dobrym rozwiązaniem, również ze względu na to, że kot jedząc może wrzucać karmę do wody, wobec czego woda cały czas będzie zabrudzona i nasz pupil nie będzie chciał jej pić. Obecnie, na rynku, mamy do wyboru szeroka gamę miseczek, zarówno plastikowych, metalowych jak i ceramicznych. To od nas zależy jaka miseczkę wybierzemy, ważne jednak by nie była ona ani za mała, ani za duża. Kot, który będzie miał nieodpowiedni „talerzyk” może nie chcieć jeść, co będzie kłopotliwe nie tylko dla kota, jak również dla jego właściciela.

Kuweta

Następnym ważnym wyposażeniem naszego kota powinna być odpowiednia kuweta. Tutaj mamy do wyboru przeróżne modele, zarówno kuwety odkryte, jak i zamknięte, różniej wielkości i wysokości (wady i zalety każdej z kuwety to materiał na osobny wpis, który pojawi się niebawem :D). Należy przede wszystkim pamiętać, że kuweta musi być dopasowana do preferencji naszego zwierzęcia, a nie naszych. To co dla nas może wydawać się świetnym rozwiązaniem, dla naszego pupila, może być nie do zaakceptowania, wobec czego będzie załatwiał się wszędzie tylko nie w kuwecie. Miejsce wydalania odchodów powinno być także dopasowane do kota pod względem wielkości. Zwierzę musi mieć na tyle dużą kuwetę by mogło swobodnie się załatwić, dlatego często jest tak, że w miarę wzrostu pupila, należy wymieniać kuwety na coraz większe.

Żwirek

Żwirek, który jest bezpośrednio związany z kuwetą, powinien być dopasowany do preferencji kota. Może być zarówno betonitowy, drewniany i silikonowy. Dostępne są również wersje zapachowe jak i bezzapachowe. Każdy z nich posiada wady i zalety (materiał na kolejny wpis :D). Przede wszystkim należy pamiętać, że w dużej mierze o rodzaju żwirku decyduje nasz pupil. Często zdarza się, że zły żwirek = załatwianie się poza kuwetą.

Drapak

Kolejnym „sprzętem” wręcz niezbędnym, w naszym mieszkaniu, jest drapak. Wiele osób o tym zapomina, lub uważa, że jest to zbędny mebel, jednak posiadanie drapaka uchroni nasze meble, przed kocimi pazurkami. O tym, dlaczego warto zainwestować w tego rodzaju wyposażenie pisałam TUTAJ.

Zabawki

Kocie zabawki, nawet te najprostsze, również powinny znaleźć się na naszej liście „rzeczy niezbędnych”. Koty mają silnie rozwinięty instynkt łowiecki, co wiąże się z tym, że tak czy inaczej, będą polowały na ruchome rzeczy. To od nas zależy czy wolimy, żeby to były nasze nogi, firanki, czy jednak zabawki (myszki, piłeczki, czy nawet zwykłe sznurki na wędce). Takie kocie drobiazgi, nie są drogie, ale za to zabawa z kotem jest bezcenna zarówno dla właściciela jak i pupila.

Posłanie

Posłanie, gdzie nasz kot, będzie mógł odpocząć, jak również zrelaksować się, także jest ważne. Każdy z nas lubi mieć własny bezpieczny kąt, gdzie chętnie przebywa, wobec czego powinniśmy zadbać o takie miejsce dla naszego zwierzęcia. Na rynku jest wiele dostępnych posłań, więc mamy w czym wybierać. Często drapaki posiadają także „budkę”, dzięki czemu mamy 2w1. Kocim kątem może być karton wyłożony ręcznikiem, specjalne miejsce w szafie, pluszowe posłanie, koszyczek wyłożony kocykiem czy w/w budka dołączona do drapaka. Tutaj w dużej mierze opiekun może zadecydować, który rodzaj posłania wybierze 😀 Należy jednak liczyć się z tym, że kot, jak to kot, może wybrać sobie do spania całkiem nieprzeciętne miejsce 😀

Transporter

Ostatnim już podstawowym wyposażeniem kota jest transporter, w którym będziemy mogli zabierać naszego zwierzaka na badania kontrolne do weterynarza, jak również bezpiecznie przynieść pupila do domu, czy z nim podróżować. Ważne by było on odpowiednio dopasowany do rozmiaru naszego pupila i był przede wszystkim bezpieczny.

Podsumowując, kiedy decydujemy się na pierwszego kota, musimy zadbać o podstawowe kocie sprzęty, tak aby nasz pupil czuł się bezpiecznie i komfortowo w naszym domu. Zakupu wyposażenie powinniśmy dokonać chociaż kilka dni przed planowanym przyjazdem kota do domu. To, jak rozplanować ułożenie sprzętu pojawi się  w kolejnych wpisach 🙂

Artykuł Mój pierwszy kot – informacje podstawowe pochodzi z serwisu Zrozumieć pupila.

]]>
https://zrozumiecpupila.pl/moj-pierwszy-kot-informacje-podstawowe/feed/ 0 61
Mój kot drapie meble! https://zrozumiecpupila.pl/moj-kot-drapie-meble/ https://zrozumiecpupila.pl/moj-kot-drapie-meble/#comments Sun, 27 Aug 2017 17:14:12 +0000 http://zrozumiecpupila.pl/?p=55 Mój kot drapie meble! Ratunku! Dlaczego to robi?   Często można usłyszeć z ust właścicieli kotów „Mój kot jest taki wredny!  Podrapał mi nową kanapę, fotel, krzesło! Zrobił to specjalnie, i jeszcze patrzył na mnie z taką satysfakcją!” Ogromna ilość osób, które posiadają koty skarży się na to, że ich zwierzęta niszczą drogie kanapy, dopiero […]

Artykuł Mój kot drapie meble! pochodzi z serwisu Zrozumieć pupila.

]]>
Mój kot drapie meble! Ratunku!

Dlaczego to robi?

 

Często można usłyszeć z ust właścicieli kotów „Mój kot jest taki wredny!  Podrapał mi nową kanapę, fotel, krzesło! Zrobił to specjalnie, i jeszcze patrzył na mnie z taką satysfakcją!”

Ogromna ilość osób, które posiadają koty skarży się na to, że ich zwierzęta niszczą drogie kanapy, dopiero co kupione fotele lub krzesła. Uważają, że zwierzę jest do tego stopnia „złe” i „wredne”, że robi to wszystko specjalnie i dopisują do takiego zdarzenia własną teorię np. „Wczoraj dostał za późno jedzenie to teraz się mści”. Jednocześnie swoją tezę uzasadniają stwierdzeniem, że ich kot na pewno wie co robi i wie, że robić tego nie powinien.

Otóż całkowicie NIE!

Kot nie szarpie naszych mebli, bo tak mu się podoba, rozszarpuje bo to jego naturalna potrzeba. Kot w naturalnym środowisku drapie w korę drzew nie tylko po to, by złuszczyć martwe części pazurów, ale przede wszystkim by się „podpisać”, zostawić swój niepowtarzalny zapach, tak aby inne osobniki wiedziały, do kogo należy dane terytorium. Nic więc dziwnego, że w naszym domu, również pragną zaznaczyć granice swojej obecności. Jednak kiedy rozejrzymy się po własnym mieszkaniu, czy domu co widzimy? Poszarpane i zniszczone meble ALE nie widzimy drapaka. Jak więc nasz kot ma zaspokoić swoje naturalne potrzeby, kiedy nie ma do tego odpowiedniego miejsca? Gdzie ma zostawić swój zapach i wypielęgnować swoje pazurki? Naturalnie wybierze miękkie meble, gdzie może nam wyszarpać gigantyczna dziurę.

Właściciele często, gdy zauważą, co kot robi z ich ukochanym fotelem, zaczynają krzyczeć i go odganiać. Zwierzę nie rozumie, dlaczego opiekun tak reaguje, przecież on „tylko” zaznacza swój teren. Takie sytuacje często prowadzą do tego, że kot przestaje drapać, gdy właściciel jest w pobliżu, ale natychmiast „rzuca” się na kanapę, gdy opiekun tylko gdzieś wyjdzie. W ten sposób mamy tylko zestresowanego kota i jeszcze bardziej zniszczone kanapy.

łapy kot zrozumiecpupila

Jak temu zaradzić?

Opiekunowie często zapominają, że ich koty, mimo, że dużo mniejsze niż ich dzicy krewni, mają zakodowane te same zachowania. Dlatego przynosząc kota do domu oczekują, że będzie spał, jadł i bawił się z nimi od czasu do czasu. Dopiero, gdy zwierzę zaczyna niszczyć wyposażenie wnętrza zaczynają obwiniać kota o wredność i podłość. Gdy pada propozycja zakupu drapaka, często można spotkać się z opinią „tyle już drapał w kanapę, że na pewno się nie nauczy i drapak będzie stał bezużytecznie”. Jest to niestety kolejny mit, ponieważ gwarantuję Wam, że pupil będzie wiedział „co z tym fantem zrobić”.

Koty uwielbiają oznaczać nowe rzeczy, ponieważ dzięki temu poszerzają swoje terytorium. Tak więc drapak, to kolejny super mebel, który warto zaznaczyć 😀 Zazwyczaj po przyniesieniu do domu nowego, kociego nabytku, zwierzęta od razu zaczynają w niego drapać. Może się zdarzyć jednak tak, że kot potrzebuje dłuższej chwili na zapoznanie się z nowym nabytkiem. Dajmy mu czas! 😛

drapak dla kota zrozumiecpupila

Gdzie szukać odpowiedniego drapaka?

W obecnych czasach jest tyle przeróżnych form i rodzajów drapaków, że nawet osoby, które nie dysponują ogromną przestrzenią znajdą coś odpowiedniego dla własnego pupila. Drapak może być zarówno stojący, jak i płaski, który będzie leżał na ziemi. Bardzo dobrym rozwiązaniem są również specjalne deseczki do drapania, które można  przykręcić na ścianie, na odpowiedniej wysokości. Ważne by taki drapak nie był również za niski ani za wysoki, ponieważ kot drapiąc rozciąga również swoje mięśnie, wobec czego musimy odpowiednio dopasować koci mebel do wymagań zwierzęcia.

Na zakończenie chciałabym zaapelować do wszystkich „kocich” właścicieli, aby rozejrzeli się po przestrzeni mieszkalnej i dopasowali ją do potrzeb swojego pupila. Zakup nawet niewielkiego drapaka będzie rozwiązaniem Waszych problemów, ponieważ zadowolony kot to szczęśliwy właściciel 😀

 

Artykuł Mój kot drapie meble! pochodzi z serwisu Zrozumieć pupila.

]]>
https://zrozumiecpupila.pl/moj-kot-drapie-meble/feed/ 1 55